Arbitraj Kavramı

Arbitraj, belirli bir yatırım aranıcının aynı anda farklı piyasa ve fiyatlarla değer görmesi üzerinden yapılan alım satım işlemidir. Ayrıca arbitraj fırsatı, farklı piyasalarda standart bir şekilde işlem gören herhangi bir varlık sınıfında da ortaya çıkıyor. Ancak döviz ve hisse senedi piyasalarında daha yaygındır.
Bu fırsat genellikle kısa ömürlüdür ve yalnızca birkaç saniye ya da dakika sürer. Arbitraj yaparken amaç fiyat farkının ortaya çıkardığı fırsattan yararlanarak risksiz bir kâr elde etmek olduğu için işlemlerin kısa bir süre içerisinde tamamlanması gerekiyor. Popüler ekonomik inançların aksine piyasalar, tamamen verimli değildir. Bu da arbitraj fırsatlarına yol açar.
Yatırım yapılacak olan mal ve araçların zenginliği, yatırımcı profillerinin de çeşitlenmesini sağlayan önemli bir detaydır. Sermaye piyasaları her gün binlerce tüccar ve yatırımcının katılımına sahne oluyor. Tüm katılımcıların amacı ise kâr elde etmek.
Borsalarda işlem yapmak için ise çeşitli teknik ve strateji yer alır. Ancak bir alım satım stratejisi, yalnızca varlığın fiyatını olumlu gösteriyorsa kullanıma uygun hale gelir. Sermaye piyasasından kazanç elde etmenin nadir fakat basit bir tekniği de arbitrajdır.
Mal, döviz ve hisse senetleri gibi varlıkların vadeli ya da spot işlem piyasalarında satılan ürünlerin fiyatlarında arbitraj fırsatı oluşması mümkündür. Arbitraj için ise en uygun olan piyasalar döviz ve altın piyasaları oluyor. Hemen hemen her ülkede birden çok altın borsası yer alır.
Uluslararası olan piyasalarda dolar üzerinden belirlenen altının fiyatı da borsalarda, o ülkenin para birimi üzerinden belirleniyor. Arbitraj tüccarları, finansal piyasadaki anlık aksaklıklardan yararlanmaya çalışır. Borsalar arasında arz ve talep seviyelerinde farklılıklar olduğu zaman ortaya çıkması muhtemel fiyat farklılıklarını tespit etmeyi amaçlarlar.
Yatırımcılar, arbitraj ticaret stratejisinin bir parçası olarak kendi avantajlarına göre otomatik bir ticaret sistemi kurabiliyor. Bu durum da fiyat tutarsızlıklarını tespit etmek için algoritmalara dayanıyor. Sonuç olarak ise bir tüccarın, yaygın bir bilgi haline gelmeden ve piyasalara uyum sağlamadan önce piyasadaki bir istismara atlamasına imkân sağlar.
Arbitraj tüccarları, kâr elde etme sürecinde finansal piyasaların verimliliğini arttırır. Alıp satarken, aynı ya da benzer varlıklar arasındaki fiyat farkları daralır. Daha düşük fiyatlı varlıklar teklif edilirken, daha yüksek fiyatlı varlıklar satılıyor. Bu şekilde, arbitraj, piyasa fiyatlandırmasındaki verimsizlikleri giderir ve piyasaya akışkanlık katar.

İzleme 302
Etiketler : arbitraj

Gönderiye yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir! Giriş Yap