İş Hayatında Takdir ve Ödüllendirme

İş hayatında takdir ve ödüllendirme kavramına geniş bir pencereden bakıldığında, iş ortamındaki herhangi bir başarının konum fark etmeden takdir edilmesi, emeğin kutlanması ve karşılığındaki bir nezaket bu kavramlarıaçıklayabilir. Birçok araştırma çalışanların başarılarının kaybolmadankutlandığı, önemsendiği bir çalışma ortamında daha motive olduklarını ortayakoyuyor. Öyle ki, yapılan işin fark edilerek takdir edilmesini üstüne bir de ödüllendirilmesini herkes ister.

Çalışanların başarılarının fark edilmesi ya da göz ardı edilmesi iş yerindeki en kritik deneyim anlarından birisidir. Çalışanlarınızın o anki hissiyatı şirketinizekarşı olan bağlılığını etkileyecektir. Bu yüzden çalışan deneyimi yaratmayolculuğunuzda takdir ve ödüllendirmenin önemi büyüktür.

Takdir ve ödüllendirme kültürü yaratırken çalışan deneyiminizi de iyileştirirsiniz. Sürekli takdir kültürü beraberinde sürekli iletişimi getirir. Hem çalışanlar arasıhem de yönetici çalışan arası iletişim oranı eskisine göre artmaya başlar. Bu dadoğal etkileşim yoluyla daha güçlü bir iç iletişim oluşmasını sağlar.

O.C. Tanner tarafından gerçekleştirilen bir araştırmada işten ayrılançalışanların %79’unun verdiği cevap iş yerlerindeki takdir eksikliği cevabıoluyor. Bu yüksek oran gösteriyor ki takdir edilmeyen çalışanlar herhangi bir işfırsatını değerlendirmekten çekinmiyor ve işten ayrılmalar artıyor. Başarılı birtakdir kültürü işten ayrılmalarınızı da ciddi oranda azaltabilir.

Great Place to Work ve O.C. Tanner iş birliğiyle gerçekleştirilen bir araştırma çalışanları motive eden en önemli etkenin %37’lik oranla tanınma vetakdir edilme olduğunu ortaya koyuyor. Yüksek motivasyonun olmadığı birortamda uzun süreli verimlilikten ve üretkenlikten bahsetmek zor. Hal böyleolunca takdir ve ödüllendirme kültürü motivasyonu, motivasyon da yüksekverimliliği beraberinde getiriyor.

Güçlü iletişim, yüksek motivasyon, düşük işten ayrılma oranları gibi faktörlerindoğrudan takdir kültürüyle bağlantılı olduğunu söyledik. Tüm bunların bir arada olması harika takımlar ortaya çıkarır. Çalışanlar parçası olduğu takımdamutluyken ortaya çıkan işin mükemmellik oranı da doğru orantılı olarak artar.

Çalışanlarınızdan tamamen bağımsız, kendi tasarımınızla ortaya çıkan takdir veödüllendirme sistemi çalışanlarınızın memnuniyetindeki beklentinizikarşılamayabilir. Sebebi ise tasarım aşamasında çalışanlarınızı dışarıda bırakarak, ne istediklerini bilmeden bir sistem kurgulamış olmanızdır. Bununönüne geçebilmek için, takdir ve ödüllendirme sisteminizi kurgulamadan önce çalışanlarınızın fikirlerini alabilir, tüm tasarım sürecine çalışanlarınızı dahil edebilirsiniz.

Takdir sisteminizi tasarlama sürecinde dikkat etmeniz gereken bir özellik herkes tarafından kolay anlaşılır olması. Karmaşık, kullanımı zor sistemlerçalışanlarınız tarafından tercih edilmez hatta hata yapma endişesiyle olumsuz etki bile yaratabilir. Bundan kaçınmak için sistemin herkes tarafındankullanılabilecek düzeyde olması önemli bir nokta. Bir ipucu; sisteminizin mobiluyumlu olması ulaşılabilirliği artıracağı için kullanımı da kolaylaştırabilir.

Çalışanlarınızın önerilerini de alarak tasarladığınız harika bir sistemin kurgulamak için hazırsınız. Sistemin tüm detayları belli. Sistemi yaşatmaya başlamadan hemen önce tüm detayları açıkça çalışanlarınızla paylaşın. Herhangi bir soru işareti kalmaması önemli bir nokta. Ayrıca önerileri için çalışanlarınız ateşekkür etmeyi ihmal etmeyin.

Çalışanlarınız başarılarının yöneticileri tarafından takdir edilmesi ile mutlu olur.Ancak herkes tarafından takdir edilmesiyle mutluluğu katlanarak artar. Buyüzden takdirlerin gizli kalmamasını ve herkes tarafından görünür olmasınısağlayın. Her ay en çok takdir alan çalışanlarınızı duyurarak ya da toplantıya başlamadan hemen önce takdirinizi sunarak bu görünürlüğü yakalayabilirsiniz.

Takdir sisteminizi kurguladınız, sıra o sisteme herkesin adapte olmasında! Busüreç sizi biraz zorlayabilir. Başlangıçta çalışanlarınız bu sistemi kullanmakistemeyebilir. Hemen bu sorunun önüne geçebileceğiniz bir öneri ilekarşınızdayız. Bu sistemi eğlenceli kılan detaylar ekleyin. Örneğin, eğlencelitakdir taslakları, gifler, şirketinizi yansıtacak eğlenceli cümleler,kişiselleştirilebilen alanlar ekleyin. Paylaşılan takdirlere beğeni ve yorum ile karşılık verebilmeyi mümkün kılın. Bir de mobil uyumluluk eklerseniz,çalışanlarınızın elinden düşmeyecek bir sistem yaratmış olacaksınız.

Çalışma modelleri, jenerasyonlar, çalışma ortamları değişse bile gücünü hiç yitirmeyecek bir takdir fikri: Teşekkür ederim. İçtenlikle söylenen bir teşekküremeklerin karşılığını aldığını hissetmenin en güzel yöntemi.

Çalışanlarınızın daima öğrenmelerini ve gelişmelerini destekleyin. Her yıl bireğitim bütçesi ayırarak çalışanlarınızı geliştirebilecek eğitimler ile ödüllendirin.

Kurumunuzun yüksek verimlilikte çalışması çalışanlarınızın başarısıdır. Bu başarıyı kutlamak için bu dönemlerde ikramiyelerle küçük jestler yapabilir,çalışanlarınızın başarılarını ödüllendirebilirsiniz.

Genel öneriler olsa da her zaman ince düşünülmüş jestler daha değerlidir.Çalışma kültürünüzü ve çalışanlarınızı yansıtan küçük hediyeler her zaman dahamutlu eder. Kurum kültürünüze göre çeşitli hediye kartları, etkinlik biletlerihediye edebilir; çalışma ortamınızı yeni baştan tasarlayarak yeni dinlenme odaları, farklı atıştırmalıklar ile çalışanlarınızın başarılarına karşılık verebilirsiniz.

Ücret, yan haklar ve ödüllendirme, kurumların maliyetlerini oluşturan enönemli unsurların başında gelir. Günümüzde değişen çalışan jenerasyonu ve trendler nedeniyle işgücünün beklentileri de bu konular eksenindedeğişiklik göstermektedir. Değişen beklentileri karşılayabilmek için organizasyonların toplam ücret ve ödüllendirme sistemlerini yenidenyapılandırmaya ihtiyaçları olabilir.

Bu kapsamda,yüksek öğretim kurumlarında bu konularda verilen öğretim programları ile gelecekteki işdünyası, çalışan talep ve ihtiyaçlarına yönelik bir ücret, yan haklar veödüllendirme sistemi tasarımıyla organizasyonların her döneme uyum sağlamasına destek olunmaktadır 

.

 

 

 

 

İzleme 101
Etiketler : hayat ödül takdir

Gönderiye yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir! Giriş Yap