LAZER GÖZ AMELİYATLARI HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

LAZER GÖZ AMELİYATLARI HAKKINDA  SIKÇA SORULAN SORULAR

Lazer göz ameliyatları (Göz çizdirme) görme kusurlarının düzeltilmesi için uygulanan lazer ameliyatları hakkında tarafıma sıkça sorulan soruları aşağıda cevapladım. Aklınızda ki soruların yanıtını aşağıda bulamıyorsanız lütfen yorumlar kısmından sorularınızı bana yöneltin.

LASIK Nedir?

LASIK, Laser Assisted in-Situ Keratomileusis kelimelerinin baş harfleriyle elde edilmiş bir kısaltmadır. LASIK miyopi, hipermetropi ve astigmatizma gibi görme bozuklukların düzeltilmesinde kullanılan excimer lazer tekniğidir.

PRK nedir?

PRK Fotorefraktif  Keratektominin kısaltılmışıdır. Kornea yüzeyinin tıraşlanarak görme kusurlarının düzeltilmesinde kullanılan excimer lazer tekniğidir. 

Wavefront tedavisi nedir?

Wavefront gözün kendisine gelen bir dalgayı nasıl bozduğunun tespit edilip gözün bu dalgayı bozmayacak şekle lazer tedavisiyle dönüştürülmesini sağlayan teknolojidir. Bu teknoloji ile görme kusurları dışındaki sapmalar tespit edilerek lazerle düzeltilmeğe çalışılmaktadır. Excimer lazer tedavilerinin kişiye özel planlanan şeklidir.

FemtoLasik nedir?

Femtosecond laser (Femtosaniye lazer) flep oluşturmada uygulanan lazer aletidir.  Mikrokeratom ile flep oluşturulduktan sonra uygulanan excimer lazer tedavisine LASIK, Femtosaniye lazer ile flep oluşturulduktan sonra uygulanan excimer lazer tedavisine ise FemtoLasik denilmektedir. Femtolasik; iLASIK, İntralase, İntralasik gibi isimler ile de anılmaktadır.

LASIK tedavisi kaç yıldır uygulanmaktadır?

LASIK tedavisi 30 yıldır uygulanmaktadır. İlk excimer lazer PRK tedavisi 1988 yılında, ilk LASIK tedavisi ise 1991 yılında yapılmıştır

Kimler LASIK tedavisinden yararlanabilir?

Miyop, Hipermetropi ve Astigmatizması olan bir çok hasta bu tedaviden faydalanabilir.

Kimlere LASIK tedavisi önerilmez?

18 yaşından küçük olanlar

Hamile veya emzirenler*

Gözlük numaralarında artış devam edenler

Yakın zamanda göz enfeksiyonu geçirenler

Herpes keratiti geçirenler*

Sjögren Sendromu ve Lupus gibi otoimmün hastalığı olanlar

Devam eden sürekli göz kuruluğu olanlar

Kornea anomalileri mevcudiyeti (keratokonus gibi ektatik bozukluklar, çok ince kornealar, ödemli kornealar, interstisyel ve nöropatik keratitler, aşırı damarlanmalar gibi durumlar)

Yeterli kornea kalınlığının bulunmaması

Bazı sistemik ilaç kullanımları (isotretinoin, amiodarone, sumatriptan, levonorgestrel implantlar, colchicine gibi)*

Gerçekçi olmayan hasta beklentileri

(* Rölatif kontrendikasyonlar)

Kontakt Lens Kullanmamın bir etkisi varmı?

Kontakt lens kullanımı kornea şeklinde küçük değişiklikler oluşturabilir. Bu sebeple kontakt lenslerinizi muayeneye ve ameliyata gelmeden en az 1 hafta öncesinden çıkarmanız lazım.

LASIK Ameliyatı ne kadar sürmektedir?

LASİK tekniği  flap oluşturma ve excimer lazerle korneayi şekillendirmeden  oluşan 2 aşamalı bir işlemdir. Flap oluşturma ister mekanik isterse femtosecond yöntemi ile olsun 1 dakikadan kısa sürmektedir. İkinci kısımda ise tedavi süresi gözlük numarası ve lazerin hızına bağlı olarak değişmektedir. Ortalama bu sürede 1 dakikadan azdır. Toplam ameliyat zamanı ortalama 10 dakikadır.  

Lazer tedavisi sırasında gözlerimi oynatırsam ne olur?

Excimer lazer aletlerinde göz bebeğini takip eden ikinci bir aktif lazer sistemi mevcuttur (eye-tracker). Saniyede 400 defa izleme yapabilen sistem göz bebeğine kilitlenir ve hafif göz hareketlerinde lazer gözle beraber hareket ederek tedaviyi kesintisiz olarak gerçekleştirir. Eğer göz hareketi fazla yapılırsa gözü takip eden lazer tedaviyi durdurmakta ve göz ortaya geldiğinde tekrar başlatmaktadır.

LASIK ağrılı ameliyat mı ?

Hayır. Göze damlatılan anestetik damla gözü uyuşturur. Lazerin kendisi ise acı oluşturmaz. Göze vakum halkası yerleştirildiği zaman basınc hissi ve görme kararması olmaktadır. Bu süre 1 dakikadan kısadır. Ameliyyat bittikten sonra ilk 5 saate kadar gözde yaşarma, yabancı cısm hissi olmaktadır. LASIK hızlı ve ağrısızdır.

Ne zaman işime normal aktivitelerime döne bilirim?

LASIK lazer göz ameliyatınıza günlük yaşamınıza etkisi çok azdır ve 1 gün sonrasında işinize ne normal aktivitelerinize dönebilirsiniz.

LASIK tedavisinden sonra ne zaman spor yapmaya başlayabilirim?

Sporlarin çoğunluğunu yapmaya hemen başlayabilirsiniz. Ancak kontakt sporlar ve topla olan sporlar için 1 ay ara verilmesi ve başlangıçta koruyucu gözlük kullanılması iyi olur. Ayrıca yüzme için de 1ay ara verilmesi uygundur.

Ameliyyat sonrası sakınmam gereken durumlar nelerdir?

LASIK sonrası yasaklar genellikle kısa sürelidir. Ameliyat sonrası gözlerinizi sert bir şekilde ovuşturmayınız. Göz kapaklarına 1 hafta süre ile makyaj yapmayınız. Havuzlardan, plajdan ve gözünüze darbe alabilecek direk ve toplu kontakt sportlardan 1 ay kaçının. Dış çalışmalarda koruyucu gözlük kullanın.

Ameliyyatan ne kadar sonra görmeye başlayacağız?

Hastaların büyük çoğunluğu özelliklede miyop tedavisi olanlar 1 gün sonra tam görmeye başlar. Ameliyatın ertesi günü aktivitelerini gerçekleştirebilir, çalışabilir ve araba kullanabilir.

Tedavinin etkisi kalıcıdır mı?

Son 20 yıllık lazer göz tedavileri verileri cerrahinin etkin ve stabil olduğunu göstermektedir. Kornea üzerinde yapılan traşlama kalıcı etki bırakmaktadır. LASIK olanların az bir oranında ikinci bir tedavi ihtiyacı olmuştur.

Eğer numaralarda geri dönüş olursa ikinci LASİK tedavisi uygulanabilir mi?

Kornea kalınlığı ve topografik şekli uygun ise ikinci lazer tedavisini uygulamak mümkündür

Eğer gözümde tembellik var ise LASİK tedavisi uygulabilir mi?

LASİK sonrası hasta memnuniyeti yüksektir. Ancak LASİK tedavisi göz tembelliğini tedavi etmez. Gözlük veya lens ihtiyacını ortadan kaldırır.

http://www.slackjournals.com/article.aspx?rid=63008

Başarılı lazer ameliyatı geçirdiğimi nasıl anlarım?

En önemli gösterge görme için gözlük veya kontakt lens ihtiyacı duymamanızdır. Ameliyattan önce gözlükle görebildiğinizi ameliyattan sonra gözlüksüz görmenizdir.

Hangi derecelerdeki numaralar düzeltilebilmektedir.

Eksi 12 dereceye kadar olan miyoplar, -6.0 dereceye kadar olan astigmatizmalar ve +6.0 dereceye kadar olan hipermetroplar düzeltile bilmektedir.

Hem yakın hem uzak gözlükleri kullanıyorum. LASİK olabilir miyim?.

LASİK tedavisi olabilirsiniz. Yakın görme sorunu Presbiyopinin başlangıç yaşları 40-45 arasıdır.

Hipermetroplar yakın için ilave gözlük ihtiyacı duyarlar. Miyoplar uzak gözlüklerini çıkararak yakını daha iyi görürler. LASİK uzak görmenizi düzeltecektir. Böylece uzak gözlüğü ile yakını nasıl görüyorsanız ameliyattan sonrada yakın görmeniz benzer şekilde olacaktır. Hipermetroplarda yakın gözlük numaraları azalır, miyoplar ise yakın gözlük kullanırlar.

Monovizyon nedir?

Monovizyon bir gözün uzağa göre ayarlanması diğer gözün ise yakına göre ayarlanmasıdır. Yakına göre ayarlanan göz miyop bırakılır. Kırk yaş üzeri tedavilerinde uygulanmaktadır

Göz hekimleri LASİK yaptırıyorlar mı?

Evet göz hekimleri de LASİK yaptırmaktadır. Görme kusuru olan her kes gibi göz doktorları da gözlük veya kontakt lens takmakta ve lazer göz tedavisi olmaktadır. American Society of Cataract and Refractive Surgery tarafından yapılan ankette lazer göz tedavileri yapan cerrahların % 22 sinin kendilerine lazer tedavisi uyguladıkları bildirilmiştir. Bu oran genel popülasyona göre 4 defa daha yüksektir. Anlaşılacağı üzere lazer olan göz hekimlerinin oranı (lazer göz cerrahları) daha fazladır. (Kaynak http://www.osnsupersite.com/view.aspx?rid=22171 )

Göz hekimi Dr. Faik Oruçoğlu'da göz kusurları sebebi ile lazer göz ameliyatı olmuştur.

Eğer gözüm LASİK için uygun değil ise?

LASIK her göz için uygun olmayabilir. Kornea kalınlığı ince olan veya kornea topografisinde kısmi düzensizlik bulunan hastalara PRK gibi alternatif yüzey excimer lazer tedavileri uygulanabilmektedir. Diğer alternatif ise Fakik göz içi lens implantasyonudur.

Kuru göz mevcut ise LASİK olabilir miyim?

Hayır, önce kuru göz tedaviniz yapılmalıdır. Kuru göz tedavisinde çevresel şartların düzeltilmesi, damlalar ve punktum tıkaçlar gibi seçenekler mevcuttur.

LASİK için yaş sınırı mevcut mu?

Evet. Genellikle uygulama yaşı 65 yaşa kadardır.

Ünlü insanlar LASİK yaptırıyor mu?

LASİK yaptırmış bilinen ünlülerden aşağıdakiler sayılabiler,

Jessica Simpson, Brad Pitt, Tiger Woods, Melanie B. (Spice Girls), Carlos Santana, Michael Bolton, Drew Carey, Courtney Cox, Cindy Crawford, Kenny G, John Goodman, Elton John, Nicole Kidman, Lorenzo Lamas, Lisa Ling,  Barry Manilow,Julianne Moore, Tito Nieves,  Dennis Quaid,  Brooke Shields,  John Tesh, Alan Thicke, Jeremy London, Garrett Wang, ve Reese Witherspoon 

LASİK tedavisinden sonra uçağa binebilir miyim.

Evet hemen tedavinin ertesi günü kontrol muayenesinden sonra seyahat edebilirsiniz

LASIK ileride gözüme yapılabilecek herhangi başka bir tedaviyi ya da ameliyatı engeller mi?

LASİK ileride yapılacak bir tedaviye veya ameliyata engel değildir

 

Astigmatın tedavisi yoktur. Astigmatizmalar lazerle düzeltilmiyor deniliyor

Yanlış. Miyop, hipermetrop ve astigmatizmaya bağlı görme kusurları lazerle düzeltilmektedir. Genellikle 6.0 Diyoptriye kadar astigmatizmalar düzeltile bilmektedir.

Lazer olduktan 10 yıl sonra görme daha kötü oluyor?

Yanlış. Excimer lazer göz tedavileri 20 yılı aşkın süredir uygulanmaktadır. Yapılan araştırmalar ve tecrübeler lazer göz tedavilerinin etkin ve istikrarlı olduğunu göstermektedir. Kornea üzerinde yapılan lazer traşlama kalıcı etki bırakmaktadır. LASIK olanların az bir oranında ikinci bir tedavi ihtiyacı olmuştur.

Kaynak: http://www.docvadis.it/grazianobricola/document/grazianobricola/a_14_year_follow_up_of_photorefractive_keratectomy/fr/metadata/files/0/file/bricolajrefrsurg.1.pdf

LASIK tedavisini her 15 yılda bir tekrarlamak lazım

Yanlış. Artış göstermeyen ve yüksek olmayan numaralara yapılan lazer tedavilerinde geri dönüş ihtimali çok enderdir. LASIK tedavisi tek defaya mahsus olmak üzere yapılması amaçlanmaktadır. Lazerin kornea üzerinde yaptığı etki kalıcıdır.

LASIK yapıldıktan 5-10 yıl sonra bozulma olmaktadır

Yanlış. 1998-2007 yılları arasında LASIK olmuş 40 bine yakın hasta üzerinde yapılan değerlendirmelerde gözde bozulma ve tekrar LASIK yapılma oranının %3.8 olduğu gösterilmiştir. Yapılan araştırma LASIK tedavisinin etkin ve kalıcı olduğunu göstermiştir.

Kaynak: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20153899

LASIK olan hastalarda ileride katarakt oluşuyor.

Yanlış. LASIK ameliyatı  gözde katarakt oluşturmaz. İster LASIK ol ister olma katarakt gelişme ihtimali yaşla beraber artar. Yetmiş yaşına gelmiş insanların %7o’ine yakınında katarakt oluşur. Sadece katarakt şekline ve derecesine bağlı olarak görme kaybı farklı gelişir.

LASIK olan hastalar ileride kör oluyor.

Yanlış. LASIK gözün korneasında uygulanan bir girişimdir. Her şeyin en kötüsünü düşünürsek bele, korneada oluşabilecek sorunlar korneal girişimlerle çözülebilmektedir. Belki tekrar ifade etmekte yarar var. LASIK 20 yıldır 40 milyona yakın insanda uygulanmış güvenirliği FDA gibi kuruluşlarca onaylanmış  bir tekniktir.

LASIK olan hastalar ileride katarakt operasyonu geçiremezler.

Yanlış. Lazer göz ameliyatları ileride olmanız gerekecek her hangi bir  tedavisine ve katarakt ameliyatına engel değildir. Lazer ile kornea şekillendirmektedir sonuçta gözün boyutu değişmeden kornea kırıcılığı değiştirilerek göz numaralarının düzeltilmesi sağlanmaktadır. İleri yaşlarda katarakt gelişirse göz içine konulacak mercek ölçümleri gözün bu durumu dikkate alınarak yapılması gerekir. Yani gözün içine konulacak lens numarasının hesaplarken farklı formüller kullanılmaktadır. LASIK/PRK olmuş gözler için onlarca göz içi merceği hesaplama formülleri mevcuttur.

Kaynak:

http://www.crstoday.com/PDF%20Articles/0405/crst0405_pr.pdf

http://doctor-hill.com/iol-main/lasik.htm

http://iolcalc.org/

LASIK olan hastalar göz tansiyonu ölçümü yapılamaz, glokom ameliyatı (göz tansiyonu) olamazlar.

Yanlış. Lazer göz tedavileri ile korneada incelme olmaktadır. Göz tansiyonu ölçümü yapan cihazlar ince kornealarda daha düşük ölçüm yapmaktadırlar. Göz tansiyonu ölçümü kornea kalınlığından asılı olarak değişebilmektedir. Ameliyat olmayan insanlar arasında da kornea kalınlıkları eşit değildir ve çok ince veya çok kalın kornealara rastlanılmaktadır. Bu sebeple günümüzde göz tansiyonu ölçümlerinde zaten kornea kalınlığı dikkate alınmaktadır. Yeni göz tansiyonu ölçüm cihazları da kornea kalınlığından bağımsız ölçümler yapabilmektedir. Sonuç olarak göz tansiyonu ölçümleri LASIK ameliyatından sonrada yapılabilmektedir. LASIK olmuş hastalarda eğer göz tansiyonu kontrolü için glokom ameliyatı gerekli olursa LASIK olmamış gözler gibi bu ameliyatı olabilirler.

LASIK ameliyatı olursam hamile kalabilirmiyim, bebeği normal yoldan doğurabilirmiyim?

LASIK olmanız hamile kalmanız ve bebeği normal yoldan doğurmanız için engel değildir.

LASIK tedavisi yeni bir yöntemdir ve uzun dönem sonuçları bilinmemektedir.

Yanlış. LASIK tedavisi ilk olarak 1991 yılında uygulanmıştır. Doksanıncı yıllardan günümüze giderek artan sıklıklarda uygulanmaktadır. Yapılan uzun dönem araştırmalar tedavinin başarılı olduğunu göstermektedir. LASIK artık yeni bir tedavi yöntemi değildir ve uzun dönem sonuçları bilinmektedir.

LASIK ileri yaşlarda uygulanmaz?

Yanlış. Göz numaralarının sabitleştiği 18 yaşlardan sonra uygulanan LASIK cerrahisi 65 yaşlara kadar uygulanabilmektedir. Bu yaştan sonra katarakt gelişimi ihtimali artmaktadır ve kataraktlı gözlerde LASIK operasyonu önerilmez. Ancak katarakt ameliyatı olmuş ve gözünde numaraları hastalarada yaşından asılı olmayarak LASIK uygulamak mümkündür.

Göz Hekimleri kendilerine LASIK yaptırmıyor.

Yanlış. Görme kusuru olan her kes gibi göz doktorları da gözlük veya kontakt lens takmakta ve lazer göz tedavisi olmaktadır. Türkiye de ve dünyada göz hekimleri arasından çok sayıda lazer göz ameliyatı olanlar vardır. Amerika'da yapılan bir anket lazer göz tedavileri uygulayan göz hekimlerinin daha sık lazer göz ameliyatı olduklarını ortaya çıkarmıştır.  

Kaynak:  http://www.osnsupersite.com/view.aspx?rid=22171

Benim yakınım LASIK oldu tekrar gözlük kullanıyor. Tedaviden memnun kalmadı.

LASIK ameliyatı sonrasında numaralarda gerileme ve tekrar gözlüğe dönme ihtimali vardır. Ancak bu oran çok düşüktür. Türkiye de yüz binlerce insan lazer göz tedavisi olmuştur elbette ki bunlar arasından başarısız olgularda mevcuttur. Geneli değerlendirirsek LASIK başarılı ve hasta memnuniyeti yüksek bir lazer göz tedavi yöntemidir. LASIK hasta memnuniyet oranı en yüksek tedavi şeklidir (hasta memnuniyet oranı %95-%97 arasındadır).

Kaynak: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12867394

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19344821

İzleme 726

Gönderiye yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir! Giriş Yap