Program

Program kelimesi sözcük kaynağı olarak belirli şartlara ve düzene göre yapılması öngörülen işlemlerin bütünü anlamına gelmekte ve ayrıca izlence olarak tanımlanmaktadır. Ancak günümüz Türkçe kullanımı içinde genel anlamı, yapılacak bir işin bölümlerini, bu bölümlerin sırasını ve zamanını gösteren tasarı, planlama şekline dönüşmüştür. Bu sebeple okullarda, haftanın belli günlerinde, belli saatlerde verilecek dersleri gösteren çizelgelere; tören, gösteri, gezi vb.nin öngörülen ayrıntılarını gösteren basılı kağıtlara; siyasi partilerin, toplumsal örgütlerin veya hükümetin açıkladığı ana ilkelerin tümüne de genel olarak program ismi verilmektedir.

Program teriminin bir diğer önemli kullanım alanı da bilgisayar bilimindedir. "Bilgisayara bir işlemi yaptırmak için yazılan komutlar dizisinin bütünü veya bir kısmı" olarak tanımlanan terim, yalnızca günlük hayatta kullanılan bir bilgisayar terimi olarak kalmamış aynı zamanda bazı programlama dillerinde bizzat bir standart olarak teknik terim haline gelmiştir (Örneğin : FORTRAN 90 dili dahiline alınmış PROGRAM terimi, yazılan bu programın bilgisayar tarafından nerede başlayıp nerede bittiğini anlaması için kullanılmaktadır)
Program bilgisayar programlama dilleri ile bilgisayarlara verilen istekler(komutlardır).Bu programlama dilleri üç farklı kategoride sınıflanır.

Alt seviye programlama dilleri:Makine koduna oldukca yakın programlama dilleridir.Makina hakimiyeti oldukca gelişmiştir.Bu programlama dillerini bilen kişilerin mikro işlemciler hakkında bilgi sahibi olması gereklidir. Assembly programlama dili gibi

Orta seviye programla dilleri:Oldukca esnek olan bu diller hem üst hem alt seviye programlama yapabilirler. C programlama dili gibi

Üst Seviye programlama dilleri:Olay tabanlı programlama dilleri olarak da adlandırılırlar yanlız bu programlama dilleri sadece belirli fonksiyonlar etrafında çalışırlar ve programlama hakimeyitini azaltırlar(bu nedenle virusler çok nadir olarak üst seviye programlama dili kullanarak yazılırlar) bunun yanında en hızlı ve en etkili programlama dilleri bu kategoridedir. örneğin visual basic gibi... Program kelimesinin sözlük anlamları;

1. anlamı; belirli şartlara ve düzene göre yapılması öngörülen işlemlerin bütünü, izlence: "Ne yapacaksa, yapmada kurar, hatta programını yanındakilere de söylerdi."- Ö. Seyfettin. Yapılacak bir işin bölümlerini, bölümlerin sırasını ve zamanını gösteren tasarı. Okullarda, haftanın belli günlerinde, belli saatlerde verilecek dersleri gösteren çizelge. Tören, gösteri, gezi vb.nin öngörülen ayrıntılarını gösteren basılı kâğıt. Siyasi partinin, toplumsal örgütün veya hükûmetin açıkladığı ana ilkelerin tümü. Radyo ve televizyonda sunulan, haber, müzik, eğlence vb. gibi kendi başına bir bütün oluşturan yayınlardan her biri. Bilgisayara bir işlemi yaptırmak için yazılan komutlar dizisi.
2. anlamı; İng. programme i., f. (-med, -ming) program; (elektronik hesap makinaları) çalışma yönergesi, düzen; f. programlamak, program yapmak; düzenle- mek. program music olaylar sırasına veya bir sahne serisine göre düzenlenmiş müzik. ,programme.
3. anlamı; bilgisayar programı. bkz. programme. (bilgisayar) programlamak, izlence.

İzleme 355
Etiketler : program

Gönderiye yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir! Giriş Yap