Referandum

Referandum; anayasa değişikliği, yasaların kabulu gibi önemli meselelerde halkın iradesini belirlemek amacıyla yapılan oylamalardır. Halkın türlü siyasi ve toplumsal sorunlar karşısında olumlu veya olumsuz görüşünü belirlemek için başvurulan oylama sistemidir.

Referandumda halkın iradesi, genel iradeye doğrudan doğruya yansımakta olup bu olay doğrudan demokrasinin örneğidir. İlk defa 1789 yılında Fransız İhtilali sonucunda yapılan referandumla yapılacak değişiklikler için halkın onayı alınmıştır.

Referandum halkın direkt olarak yönetimde söz sahibi olması anlamına da gelmektedir. Referandumlarda tıpkı seçimler gibi oy kullanmak vatandaşlık görevi ve yerine getirilmesi gereken bir sorumluluktur. Referandum toplumun yönetimde söz sahibi olması anlamına gelmektedir.

Referandum kararı meclisten geçtikten sonra Yüksek Seçim Kurulu ile uygun gün belirlenir, "evet" ve "hayır" pusulaları hazırlanır. Vatandaşların oy kullanacağı yerler belirlendikten sonra genel seçimlerde uygulanan kurallar uygulanır, kapalı oy açık sayım kuralı söz konusudur.

İzleme 472
Etiketler : referandum

Gönderiye yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir! Giriş Yap