Elif İlter NORMAL

Türkiye -

İletişim

Web Sitesi :
Telefon :

Kariyer

Eğitimlerim

Tıbbi Görüntüleme Teknikeri - İstanbul Medipol Üniversitesi 2016-2018

Üye Hakkında

Sorduğu Sorular (5)

Yosunlar ve likenler arasındaki fark nedir?

Yosunlar ve likenler

Etiketler : yosunlar likenler
Çözülmedi
İzleme 611

  • Merhabalar, yosunlar plantae (bitkiler) alemine dahil olan iletim demetsiz bitkilerdir. Likenler tek bir organizma olmadıkları gibi -alg ve mantar ortaklığı- mantarlar (fungi) alemine mensup canlılardır. İki organizmadan oluşmasına rağmen mantarlar aleminde yer almasının sebebi ise baskın canlının mantar olmasıdır.

Sağlık

Ilasik ameliyatı sonrası unutup gözü kaşımak ne derece risklidir ve flep tamamen ne kadar sürede iyileşir ? 

Etiketler : @drfaikorucoglu
Çözülmedi
İzleme 593

  • iLasik ameliyatı flepli bir ameliyattır. Önce femtosaniye lazer vasıtasıyla flep oluşturulur. Flep kaldırılır ve flep altı dokuya ekzimer lazer denilen ikinci bir lazer uygulanır ve numaralar silinmiş olur. Oluşturulan flep bir bandaj görevi görerek iyileşmeyi hızlandırır. Oluşturulan flep sayesinde 1 gün kadar kısa bir sürede iyileşme olur. Ameliyattan hemen sonrasında gözün ovuşturulması flep kaymasına veya kırışıklığına neden olabilir. Bu sebeple ameliyat sonrasında ellerin gözlerden uzak durması lazımdır. Daha sonraki günlerde göz ovuşturmaları flep ile ilgili bir sorun oluşturmasa da kronik göz ovuşturmaları kornea sorunlarına getirip çıkarabilmektedir. Sonuç olurak hafif bir göz kaşıması ile bir sorun beklenmez, ancak göze bastırarak şiddetli ovuşturmalardan kaçınmak gerekir. Göz ovuşturmalarının göz üzerinde etkileri ile ilgili olarak benim yayınladığım makaleleri de alttaki bağlantılardan okuyabilirsiniz. https://www.expermio.com/gonderi/goz-ovusturmaya-dikkat15 https://www.expermio.com/gonderi/goz-ovusturmak-zararli-mi

Prk ameliyatlarında kornea kendini yeniler mi ve ne kadar sürede yeniler ?

Lazer operasyonu 

Etiketler : sağlık
Çözülmedi
İzleme 742

  • Prk ameliyatında önce kornea epiteli kaldırılır sonrasında stroma denilen rejenerasyon kapasitesi sınırlı olan dokuya yüzeyel lazer uygulanarak hastaların kırma kusurları giderilir. Epitel tabakası kendini hızla yeniler ve işlem sonunda takılan bandaj kontakt lens altında 3-4 gün içinde iyileşir. Ancak iyileşen epitelin düzenli bir yapıya kavuşup, hastanın görmesinin düzelmesi 10-14 gün sürebilir. Genelde ilk 4 günde ağrı şikayetleri geçer ve 2 hafta içinde net görüşe sahip olur hastalarımız.

İletişim

Web Sitesi :

Telefon :

Kariyer

Eğitimlerim

Tıbbi Görüntüleme Teknikeri - İstanbul Medipol Üniversitesi 2016-2018

Üye Hakkında