LAZER GÖZ AMELİYATI HAKKINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR!

Lazer göz ameliyatı. Halk arasında göz çizdirme olarak bilinen ekzimer lazer cerrahisi yaygın olarak kullanılması yanında yanlış bilinenleride çoktur. Sık karşılaştığım yanlış bilinenlere aşağıda cevap verdim.

1. Lazer tedavisi olunca yaşlandığımda katarakt ameliyatı olamayacağım.

YANLIŞ: Lazer göz ameliyatları ileride her hangi bir göz  ameliyatına ve katarakt ameliyatına engel değildir. Lazer ile kornea şekillendirilmektedir ve sonuçta gözün boyutu değişmeden kornea kırıcılığı değiştirilerek göz numaralarının düzeltilmesi sağlanmaktadır. Katarakt ise gözün içerisindeki saydam lensin bulanıklaşmasına verilen isimdir.  Lazer göz ameliyatı olmuş olmanız katarakt ameliyatı olmanıza da engel değildir.Dikkat edilmesi gereken nokta katarakt ameliyatında kullanılacak göz içi merceğin numarasının doğru hesaplanmasıdır.

Kaynak: Updated practical intraocular lens power calculation after refractive surgery.Curr Opin Ophthalmol. 2013 Jul;24(4):275-80.

2. Excimer lazer  yapıldıktan 5-10 yıl sonra bozulma olmaktadır

YANLIŞ: 1998-2007 yılları arasında LASIK olmuş 40 bine yakın hasta üzerinde yapılan değerlendirmelerde gözde bozulma ve tekrar LASIK yapılma oranının %3.8 olduğu gösterilmiştir. Yapılan araştırma LASIK tedavisinin etkin ve kalıcı olduğunu göstermiştir.

Kaynak: A 10-year prospective audit of LASIK outcomes for myopia in 37,932 eyes at a single institution in Asia Ophthalmology. 2010 Jun;117(6):1236-1244.

3. Lazer cerrahisinden sonra gece görme problemleri olmaktadır.

YANLIŞ: Eski lazer tedavilerinde %5-%30 arasında gece problemleri bildirilmişti. Göz bebeğini takip eden sistemler, femtosaniye lazerin gelişmesi ve wavefront teknolojilerin katkısı ile bu oran %0.8’e inmiştir.

Kaynak: Comparison of night driving performance after wavefront-guided and conventional LASIK for moderate myopia. United States Navy, Department of Refractive Surgery. Ophthalmology. 2009 Apr:116(4): 702-709

4. Göz Hekimleri kendilerine lazer yaptırmıyor.

YANLIŞ: Görme kusuru olan her kes gibi görme kusuru olan göz doktorları da gözlük veya kontak lens takmakta veya lazer göz tedavisi olmaktadır. Türkiye de ve dünyada göz hekimleri arasından çok sayıda lazer göz ameliyatı olanlar vardır. Amerikada  da yapılan bir anket lazer göz tedavileri uygulayan göz hekimlerinin daha sık lazer göz ameliyatı olduklarını ortaya çıkarmıştır. Doç.Dr.Faik Oruçoğlu kendiside lazer göz ameliyatı olan hekimler arasındadır.

Kaynak:  http://www.osnsupersite.com/view.aspx?rid=22171

5. Astigmatın tedavisi yoktur. Astigmatizmalar lazerle düzeltilmiyor.

YANLIŞ:  Miyop, hipermetrop ve astigmatizmaya bağlı görme kusurları lazerle düzeltilmektedir. Genellikle 6.0 Diyoptriye kadar astigmatizmalar lazer ile düzeltile bilmektedir.

6. Ekzimer lazer tedavisi yeni bir yöntemdir ve uzun dönem sonuçları bilinmemektedir.

YANLIŞ: Görme kusurunun düzeltilmesinde ekzimer lazer tedavisi ilk olarak 1988 yılında uygulanmıştır. Doksanıncı yıllardan günümüze giderek artan sıklıklarda uygulanmaktadır. Yapılan uzun dönem araştırmalar tedavinin başarılı olduğunu göstermektedir. Ekzimer lazer artık yeni bir tedavi yöntemi değildir ve uzun dönem sonuçları bilinmektedir.

Kaynak: Long-Term Outcomes of Refractive Surgery Performed During the Military. Mil Med. 2019 Dec 1;184(11-12):e808-e812. 

A Multicenter Retrospective Survey of Refractive Surgery in 78,248 Eyes. J Refract Surg. 2017 Sep 1;33(9):598-602. 

7. Lazer ameliyatı sonrası hasta memnuniyet oranı düşüktür

YANLIŞ: Dünyada 40 milyon üzerinde ekzimer lazer uygulamaları yapıldığı düşünülmektedir. Çok yaygın olarak uygulanan bu tekniklerde doğru hasta, tecrübeli doktor ve iyi bir ekipman birlikteliği hasta memnuniyet oranlarını %90’nın üzerinde tutmaktadır. 

Kaynak: LASIK world literature review: quality of life and patient satisfaction. Ophthalmology. 2009 Apr;116(4):691-701. 

Patient satisfaction and visual symptoms after laser in situ keratomileusis. Ophthalmology. 2003 Jul;110(7):1371-8.

İzleme 3797

Gönderiye yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir! Giriş Yap