LİDERLİĞİN TANIMI

LİDERLİĞİN TANIMI

Bu konu hakkında herkes konuşur ama birkaçı anlar. Çoğu ister, birkaçı ulaşır.. BU konunun elliden fazla tanımı ve açıklaması vardır. Adına ‘’liderlik’’ dediğimiz bu düzenbaz konunun anlamı nedir?

Belki birçoğumuz lider olmayı istediğimizden, liderliği tanımlamaya çalıştığımızda duygusal olarak zorlanırız. Ya da belki böyle birini tanıdığımızdan, onun davranışlarını kopyalamaya ve liderliği bir kişilik olarak tanımlamaya çalışırız. Liderliğin ne olduğunu on ayrı kişiye sorduğunuzda, muhtemelen on farklı cevap alırsınız. Kırk yıl boyunca ailem içinde liderliği gözlemledikten ve yıllarca kendi liderlik potansiyelimi geliştirmeye çalıştıktan sonra, şu sonuca ulaştım: Liderlik etkidir. Bu kadar. Ne daha fazla, ne de az. Liderlikle ilgili en sevdiğim atasözü şudur: ‘’Nereye yönlendiğini düşünmeyen ve izleyen kimsesi olmayan kişi, yalnızca yürüyüş yapıyordur.’’

Hitler bir liderdi, Jim Jones da öyle. Martin Luther King ve oğlu, Winston Churcill, John F. Kennedy; hepsi liderdi.. Değer yargıları ve yönetme kabiliyetleri her birinde farklı olmasına rağmen hepsinin izleyenleri vardı.

Liderliği izleyecek insanları çekebilme yeteneği olarak düşündüğünüzde, nasıl lider olunacağı konusunun altında yatan noktaları da görebilirsiniz.

Sorun burada yatmaktadır. Birçok kişi liderliği bir pozisyona ulaşmak olarak görür, izleyecek insanları bulmak olarak değil. Bu yüzden bir pozisyonun, derecenin, ünvanın peşinden giderler ve oraya vardıklarında lider olduklarına inanırlar. Bu tarz düşünce iki önemli sorun yaratır: Bir liderin ‘’statü’’süne sahip olanlar, genellikle birkaç izleyiciyle hüsrana uğrarlar. İstedikleri ünvana ve pozisyona ulaşamayanlar ise kendilerinin lider olmadıklarına inanırlar ve bu yüzden liderlik tekniklerini geliştirmezler.

Lideriği etki olarak kabul etmek ve bu noktadan sonra nasıl geliştirileceğinin önemini anlamak, lider olmak için iyi bir başlangıçtır.

İzleme 731

Gönderiye yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir! Giriş Yap