BEDEN DİLİ ÖRNEKLERİ

BEDEN DİLİ ÖRNEKLERİ

Beden dilinin önemini öğrendikten sonra muhtemelen hemen uygulamaya geçmek isteriz, ancak buradaki önemli detay “abartı”dan kaçmaktır. Sadece etkili iletişim olacağını düşündüğünüz için abartılı el kol hareketlerinden ya da yüksek sesle mimikler saça saça konuşmaktan da kaçınmak gerekiyor tabiki. 

Bıkkın duruş

Buna iş hayatından bir örnek ile başlayalım. Hiçbirimiz patronumuza gidip “sıkıldım ama neden seni dinlemek zorundayım ki?” diyemeyiz, dersek de zaten artık bir patronumuz olmaz. Ancak beden dilimizle karşı tarafta istemeden de olsa bu etkiyi uyandırıp bir anlamda saygıda kusur etmiş olabiliriz. Bıkkın bir duruş, omuzların aşağıda durması sıkıldığınızı işaret edebilir. Omuzlarımızın arkada ve dik durması gücü temsil eder, kendine güveni, duruşu ve çokça da saygıyı… İyi bir duruş göstermek saygı istemektir bir anlamda…

Gereksiz Kol hareketleri

Birkaç satır üstte bu konudan kaçının diye bahsetmiştik. Gereksiz kol ve el hareketleri karşı tarafta olayları tüm gerçekliği ile yansıtmadığınıza bir işaret olabilir. Küçük, kontrollü hareketleri hedeflemenizde yarar var. Özellikle açık el kol hareketleri dikkat çekebilir. Bu arada avuç içinizi karşı tarafa göstererek yapacağınız konuşma saklayacak bir şeyinizin olmadığını işaret edebilir. Abartıdan hep kaçınmanızda yarar var.

Konuşurken saate bakmak

Karşı tarafa bıktım senden deseniz daha kibar olur! Karşılıklı konuşmada saate bakmak saygısız olarak algılanabilir. Sıkıldığınızı, o ortamdan hemen uzaklaşmak istediğinizi işaret edebilir. Konuşma sırasında mümkün mertebe saatinize bakmaktan kaçının. Aksi halde karşı tarafta yarattığınız izlenim pek de hoş olmayacaktır.

Kolları bağlamak

İletişimi kapattınız mı? Kollar genelde iletişimi kesmek istediğinizi ya da karşıdan alacağınız duygu ve düşüncelere kapalı olduğunuzu işaret edebilir. Aynı şekilde bacakları da çapraz yapmak, karşınızdakinin ne söylediği ile ilgilenmediğinizi de gösterebilir.

Konuşurken göz temasından kaçınma

Bunu zaten birçoğumuz biliyoruz. Hatta belki de konuya fazlasıyla hakimiz. Konuşurken gözleri kaçırmak, göz temasından kaçınmak karşı tarafta “yalan mı söylüyor” algısı yaratabilir. Utangaç olduğunuz için göz temasından da kaçınıyor olabilirsiniz ancak genellikle yalan algısı yaratır.

Saç ile oynama

İş görüşmesinde kaçınmanız gereken şeylerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Konuşurken saçlarınızla oynamak sizi endişeli, fazla enerji dolu ya da kendini çok önemseyen biri gibi gösterebilir. Prezantabl olmak iş görüşmelerinde önemlidir ancak görüşme anında sürekli saçınızla oynamanız dikkat dağınıklığı yarattığı gibi karşı tarafta fiziksel görüntünüzle çok ilgilendiğiniz gibi bir izlenim yaratabilir.

İzleme 3121

Gönderiye yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir! Giriş Yap