ETKİLİ BİR SATIŞ VE PAZARLAMA STRATEJİSİ OLUŞTURMAK

Etkili Bir Satış ve Pazarlama Stratejisi Oluşturmak

Karınızı artırmak ve rakiplerinize zemin sağlamak için satış ve pazarlama stratejinizi gözden geçirin . Başlamanın iyi bir yolu, süreci ayrı, yönetilebilir öğelere ayırmaktır. İyileştirilmesi gereken alanları önceliklendirmek ve etkili bir pazarlama stratejisi için temel teşkil etmek üzere gözden geçirilebilecek bir kontrol listesi elde edersiniz.

1) Piyasalar

Müşterilerinizin neden sizden satın aldığını ve daha fazla müşteri çekmek için neler sunabileceğinizi öğrenmek için mevcut ve gelecekteki pazarlarınızı araştırın . En karlı müşterilerinize daha fazla satış yapmanın yollarını ve görmezden geldiğiniz normal perakendenin ötesinde toplu, kurumsal, endüstriyel veya kurumsal pazarlar varsa belirleyin. Bu veriler, yeni özelliklerin veya hizmetlerin yeni müşteriler çekip çekmeyeceğini veya insanların onlar için daha fazla ödeme yapıp yapmayacağını belirlemenize yardımcı olabilir .

Bilgi toplamak için rakiplerin ne yaptığını inceleyin ve müşterileriniz hakkında bilgi toplayın. Bilgi toplamak için anketleri kullanabilir ve ayrıca kendileri hakkında bazı temel bilgiler vererek katılımcıların kaydolmasını gerektiren müşteri sadakat programları oluşturabilirsiniz. Bu ayrıntılar, hangi demografileri çektiğinizi veya çekemediğinizi anlamanıza yardımcı olabilir.

2) Rekabet

Rakiplerinizin kim olduğunu ve neyin peşinde olduklarını bilin . Genel pazar trendi nedir ve pazar payı ve kar pozisyonu açısından nasıl duruyorsunuz? Rakiplere karşı nasıl sıralarsınız? Ürünlerinizin yerine ne gibi maddeler var ve bunlar ne kadar tehdit oluşturuyor?

İşletmenizin pazar payını korumak ve geliştirmek için rekabetçi zeka kullanın . Bu, rakiplerinizin neler sunduğunu, fiyat noktalarını ve pazarlama stratejilerinin hedefledikleri demografik bilgiler hakkında ne söylediğini araştırmayı içerir.

3) Dağıtım

Ürün veya hizmetlerinizi yeni satış noktalarına karlı bir şekilde ulaştırmanın yollarını belirleyin. Bu, web satışlarınızı artırmayı, teslimat seçeneklerini genişletmeyi, ürünlerinizi taşımak için ek perakende satış noktalarıyla sözleşme yapmayı ve daha fazlasını içerebilir. Diğer işletmelerle işbirliği yapmanın karşılıklı yarar sağlayan yollarını bile bulabilirsin . Örneğin, bir etkinlik fotoğrafçısıysanız, her iki hizmetinizi de içeren satın alma seçenekleri sunmak için bir çiçekçi veya yemek tedarikçisi ile çalışabilirsiniz. Böyle bir düzenleme, her iki tarafın da müşteri tabanlarını genişletmesine izin verir.

4) Tedarik Zinciri

Tedarikçileri iyice araştırın ve hammadde veya ürün bileşenlerinin fiyatlarını artırabilecek toptancıların insafına kalmaktan kaçınmak için mümkün olduğunda birden fazla seçeneğe sahip olun . Maliyetleri kontrol altında tutmak için birden fazla toptancı kullanarak sarf malzemelerini daha etkili bir şekilde yönetin . Her zaman işinizi kazanmak için fırsatlar sunmaya istekli olabilecek yeni tedarikçiler için tetikte olun.

Toptancılar için alışveriş yaparken, prefabrike ürünlerin kendi başınıza yapmaya kıyasla maliyet tasarrufu sağlayıp sağlamayacağını kontrol etmeye değer.

5) Konumlandırma

Pazarda nereye uyduğunuzu bilmek önemlidir ve rekabetinizin bunun büyük bir parçası olduğunu bilmek. Tüm insanlar için her şey olmasını umduğunuz daha büyük bir operasyonunuz olabilir, ancak yüksek kaliteli ürünler veya hizmetler arayanlar, indirimli ürün veya hizmetler arayanlar gibi belirli bir demografiye odaklanmanız daha olasıdır. veya arada bir şey.

Düşük fiyatlı pizza dükkanlarıyla dolu bir kasabada mücadele eden düşük fiyatlı bir pizza salonuysanız, en kaliteli malzemeler için prim ödemeye istekli olanları hedefleyerek pazar payınızı artırabileceğinizi fark edebilirsiniz.

6) Promosyon

Potansiyel müşterilerinizin nerede olduğunu bularak potansiyel müşterilerinize ulaşmak için daha iyi bir iş yapın. Örneğin, sosyal medya aracılığıyla bir hedef kitleye ulaşmaya çalışıyorsanız, hangi yaş grubunun hangi platformları kullandığını bilmek iyidir.

7) Fiyatlandırma

Sunduğunuz her şey için mantıklı olduğundan emin olmak için fiyatlandırma stratejinizi gözden geçirin . Tüketici talebi, ürün bulunabilirliği ve diğer dış faktörlerin tümü, sattığınız mal ve hizmetler için ne kadar ücret almanız gerektiği konusunda bir rol oynayabilir.

Belki de yaz aylarında çok sayıda turist çeken bir kasabada bir dondurma dükkanı işletiyorsunuz. Talep yüksek olduğunda ve mağazanıza daha fazla müşteri girdiğinde, menünüzdeki öğeler için bir prim almak adildir. Bununla birlikte, turist kalabalığının gittiği soğuk aylarda, trafiği yoğun tutmak için menünüzü güncellemeli ve kış temalı ürünleri indirimli fiyatlarla sunmalısınız.

8) Müşteri Hizmetleri

İyi bir müşteri hizmeti sunmanın ilk adımı, müşterilerinizin istediği hizmeti anlamaktır. İnsanların bir meşrubat veya güç çubuğu almak için çabucak uğradıkları bir market işletiyorsanız, işlemlerini çabucak ve zahmetsizce halletmek için cana yakın bir kasiyer arıyorlar.

Bununla birlikte, tam hizmet veren bir restoran veya özel ürünler satan bir perakende kuruluşu gibi bir şey, beklemek isteyen veya sorularını yanıtlayan insanları çekecektir.

Geri bildirim almak da önemlidir. Müşterilerin işletmenizi incelemeleri için yollar sağlayın. Müşteri sadakat programınız varsa, bir süredir alışveriş yapmayan müşterilerle düzenli olarak iletişime geçerek indirimler sunun veya yakın zamanda işletmenizi neden ziyaret etmediklerini öğrenin.

9) Finansman

Sermaye yapınızı düzenli olarak gözden geçirin veya varlıklarınızı ve borçlarınızı en uygun maliyetli şekilde ele aldığınızdan emin olun.  Biraz başarı elde ettiyseniz, toplumda istikrarlı bir işletme olarak görülüyorsanız ve sağlam bir üne sahipseniz, işinizi büyütmenize yardımcı olmak için melek yatırımcıları veya risk sermayedarlarını çekebilirsiniz .

10) Tutarlı Stratejiler

Bina müşteri bağlılığını ve mevcut müşterilere satış artışı operasyonun sabit bir odak noktası olmalıdır. İnsanları kapıya getirmek bazen o anki ihtiyaçlarınıza göre farklı yaklaşımlar gerektirir. Örneğin, Mart, Nisan ve Mayıs ilkbahar ayları işletmeniz için genellikle yavaşsa, potansiyel müşterileri kapınıza getirmek için tasarlanmış bu aylarda etkinlikler planlamak iyi bir fikirdir.Kendinizi satış odaklı stratejilerle sınırlamayın. Markanıza dikkat çekmek için sunduğunuz ürün veya hizmetler etrafında yoğunlaşan atölyeler veya eğitimler düzenlemeyi düşünün. Satışların bu ilgi artışından doğal olarak gelmesine izin verin.

İzleme 1099
  • - Arz-Talep, - Niche olmak, - Tercih edilebilir olmak son yılların en önemli süreçleri.

Gönderiye yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir! Giriş Yap