Farmakogenetik test nedir?

Genlerinizin ilaçlara verdiğiniz yanıtı nasıl etkilediğini anlayabilirsiniz.
İlaç tedavinizi daha güvenli ve daha etkili hale getirin.
Yan ve ters etki (İlaç reaksiyonu) riskini azaltın
Uygun ilaçlar ve dozajlarla en uygun dozda  ilaç tedavisine ulaşın
Kişisel sağlık bakım maliyetlerini azaltın
Tedaviye uyumunuzu arttırın
Yeni öngörülen ilaçların deneme yanılma sürecini yaşamayın
Sağlıklı bir yaşam sürün
İlaç bağımlılığı potansiyelini azaltın
Hiç merak ettiniz mi?
Neden bazı insanlar ilaçlardan yan ve ters etki reaksiyonu yaşar?
Neden mevcut ilacınızı gözden geçirmeniz gerekiyor?
Neden birkaç ilaç türünü denedikten sonra belirtilerinizde yavaşlama veya iyileşme olmadı?
Neden baş ağrısı, mide bulantısı gibi yan etkileri görüyorsunuz?
Neden kahve sizde uykusuzluk yada çarpıntıya yol açıyor?
Soruların cevapları genlerinizde..
İlaçlara verdiğiniz cevapta genleriniz belirleyicidir. İlaçlara verilen cevap kişiden kişiye değişir. DNAnız sizin için ne söylüyor?

 Farmakogenetik- İlaç duyarlılık testi

Vücudumuza herhangi bir nedenle aldığımız tüm ilaç ve besinler karaciğerimizdeki enzimler tarafından metabolize ve detoksifiye edilerek işe yarar hale getirilir ve vücudumuza zarar vermeden atılmasını sağlanırlar. Bu enzimlerin miktar ve çalışma hızları DNA’mızda bulunan genler tarafından kontrol edilmekte olup kişiye göre farklılık göstermektedirler. Bu nedenle bazı ilaç ve kahve gibi maddeler kişiden kişiye farklı etki göstermelerine bağlı olarak etkisiz kalabilmekte ya da aşırı etki nedeniyle yan etkilerine maruz kalabilmektedirler. İşte bu alanda ilaçların etkinlik ve vücut içerisindeki dinamiğini inceleyen bilim dalına FARMAKOGENETİK adı verilmektedir. Farmakogenetik testler sayesinde gereksiz ya da aşırı ilaç tüketimine bağlı olarak ortaya çıkan tedavi görememe ve veya aşırı doza bağlı yan ve ters etkilerin önüne geçilmektedir. Günümüzde kolesterol ve psikiyatrik ilaçların %50 oranında gereğinden fazla ya da gereksiz kullanıldığı dolayısıyla hastaların aşırı dozda ya da ek ilaç kullanımına bağlı yan etkiler yaşadığı bilinmektedir. Bu oran onkolojik ilaçlarda %75 lere kadar yükselmekte çoğu zaman hastalar ilaçların yan ya da ters etkilerinden kaybedilmektedir. Bu durumların getirdiği ekonomik ve iş gücü kayıpları ülke ekonomileri için ayrıca kritik öneme sahiptir. Bu nedenle her bireyin farmakogenetik altyapısının önceden bilinmesi doğru ilaç seçimi ve doğru dozda kullanımı hem sağlık hem de ekonomik olarak kritik öneme sahiptir.

Neden farmakogenetik test?

Farmakogenomik;

Doğru ilaç seçimi,

Uygun miktar

 Uygun endikasyon(tedavi protokolü) göre ilaç kullanımı sağlar.

Nerelerde kullanabilirim?

Onkoloji, psikiyatri, nöroloji, Kalp, kan sulandırıcılar ve kolesterol ilaçları, gıdalardan kahvenin uyku ve kalp ritmi üzerine etkisi  en sık kullanılan alanlardır.

 Nasıl yapılır?

Ekzom Analizi, özel olarak geliştirilmiş bir toplama kiti kullanılarak basit bir şekilde alınan tükürük örneğinden çalışılmaktadır. Herhangi bir kan ya da doku örneği alınmasını gerektiren işlemlere gerektirmemektedir. Alınan tükürük örneğinden elde edilen DNAnın ekzom dizilemesi yeni nesil dizileme yöntemi ile gerçekleştir.

İzleme 1268

Gönderiye yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir! Giriş Yap