iLASIK ÖNCESİ VE SONRASI BİLGİLENDİRME

iLASIK ÖNCESİ VE SONRASI BİLGİLENDİRME

EXCİMER LAZER (iLASIK, FEMTO LASIK, LASIK) ÖNCESİ VE SONRASI SÜREÇTE NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Excimer lazer veya göz çizdirme,  gözlük ihtiyacını en aza indirmek veya yok etmek  için gözün kırma kusurlarını düzeltmeye yönelik yapılan bir göz cerrahisidir.  

Excimer lazer tedavilerini iki ana başlık altında toplayabiliriz;

1. Yüzey ablasyonlu tedaviler: Kornea üzerini saran zar tabakasının (epitel) kaldırılmasından sonra excimer lazer uygulanması prensibine dayanır. PRK, LASEK, T-PRK (Transepithelial-PRK veya No Touch), ASA, Epi-LASIK ve EBK başlıca yüzey ablasyonlu tedavileri oluşturuyor. 

2. Flepli tedaviler:  Korneadan bir tabaka kaldırılması(flep) ve bu tabakanın altına excimer lazer uygulanması prensibine dayanır. Flep oluşturmak için mikrokeratom kullanılıyorsa LASIK, femtosaniye lazer kullanılıyorsa FemtoLASIK (eşanlamlılar; iLasik, IntraLase) denilmektedir. 

İLASIK LAZER AMELİYATI ÖNCESİ HAZIRLIK

Ameliyat günü hazırlıkları aşağıdaki şekilde verilmiş olup, bu aşamalar doktorlara veya kliniklere göre farklılıklar gösterebilmektedir. 

Kontakt lens kullanıcılarının ameliyattan en az 1 hafta öncesinden lens kullanımlarına ara vermeleri gerekmektedir.  

AMELİYAT GÜNÜ

Ameliyat günü göz kapaklarına makyaj ve losyon sürmeyiniz. 

Ameliyat günü üzerinize parfüm sürmeyiniz. Lazer cihazları hassas aletler olduğu için lazer akımları kokulardan etkilenebilmektedir. 

Ameliyat günü aç olmanıza gerek yoktur. Sizi rahatsız etmeyecek şekilde tok olabilirsiniz. 

Ameliyatın kendisi çok kısa sürse de, o gün en az 2 saatinizi hastanede geçirecek şekilde kendinizi programlayın.

Ameliyattan önce hasta bilgilendirme formu okunması ve sonrasında imzalanması için size sunulmaktadır.

Ameliyat öncesinde isteğe bağlı olarak rahatlatıcı ilaç verilebilir. 

İşlem öncesi göz kapakları antiseptikli solüsyon ile silinecektir.

Göz çevresinin temizliği sağlandıktan sonra lazer odasına alınacaksınız.

Ameliyat uyuşturucu damlalarla gerçekleştirilmektedir sistemik anestezi uygulanmaz.

Lazer yatağına uzandıktan sonra anestezi damlası damlatılır. Damlanın etkisiyle, göz kırpma refleksiniz azalacak ve gözleriniz uyuşacaktır.

iLASIK

Flepli tedaviler iki aşamadan oluşmaktadır.

İlk aşama; flep olarak ifade edilen korneada kapak oluşturulmasıdır. Bu aşamada vakum halkası ile göz stablizasyonu sağlandıktan sonra saniyeler içinde flap oluşturulmaktadır. Flap oluşturmak için, mikrokeratomlar (LASIK) veya femtosecond lazer (iLASIK, Femtolasik) aletleri kullanılmaktadır. İşlem sırasında acı hissedilmez. Sadece vakum uygulandığı zaman göz üzerinde bir basınç hissedebilirsiniz. Ayrıca vakumun etkisi ile gözde saniyeler süren kararma olabilmektedir. 

İkinci aşama; Flep oluşturulduktan sonra excimer lazer ile ikinci aşama başlar. Gözünüzü açık tutmak için blefarosta olarak bilinen göz kapağı teli takılır. Flep kaldırılır ve sonra oluşan yatağa lazer ışınları gönderilir. Lazer süresince hem cerrah mikroskoptan hem de aletin kendisi ilave lazer ışınları ile gözlerinizi takip eder. Gözün hafif hareketlerinde, lazer ışınları da gözle beraber hareket ederek tedaviyi sürdürür. Daha fazla hareket olursa gözü takip eden lazer, göz eski yerini buluncaya kadar tedavi edici lazeri durdurur. Lazerle tedavinin süresi lazerin hızına ve numaralara bağlı olarak değişse de genellikle 1 dakikadan kısadır. Lazer bitiminde flap eski yerine oturtulur, ara yüzey yıkanır ve ameliyata son verilir. 

Tedavi süresince acı hissi duymazsınız.

AMELİYAT SONRASI İLK GÜN

Ameliyatı müteakiben ilk kontrolünüz yapılacak ve gözünüze koruma gözlüğü takılacaktır. Gözlüğü çıkararak göz damlalarını kullanabilir ve gece bu gözlüklerle uyuyabilirsiniz. Ancak yüzüstü yatmamaya çalışmalısınız.

Ameliyat bittikten sonra ilk 5 saat içerisinde gözlerde sulanma, hassasiyet ve yabancı cisim hissi görülmektedir. Aynı gün gözlerinize dokunmamanız ve dinlenmeniz önerilir. Gözlerinizi kapatıp loş bir ortamda dinlenebilirsiniz. Eğer yanma hissiniz fazla ise ağrı kesici tablet kullanabilirsiniz. 

Gözlerinizden akan suları, göz kapaklarına dokunmadan yanaklarınızdan silebilirsiniz. Gözyaşı akıntısı burundan yaş akmasına  ve burun akıntısına da sebebiyet verebilir ve ameliyat sonrası beklenilen bir durumdur.

Eğer ilaç kullanımı önerilmiş ise onları kullanarak bir gün sonrasında kontrol muayenesine gelmeniz gerekir.

Ben ilk gün hastalarıma, eve gittikten uyuyana kadar olan süre içinde her saat başı antibiyotik, steroid ve yapay gözyaşı içerikli damlaları kullanmalarını öneriyorum.

Damlaların tam etki düzeyine erişmesi için her damla arasında en az 5 dakika süre bırakılmalıdır. Göze tek bir damla gelmesi yeterlidir.

Yatmadan önce ise size verilen uyku getirici hapı kullanmanız önerilir. 

AMELİYATIN İKİNCİ GÜNÜ VE SONRASI

Ameliyatın sabahı, koruyucu gözlükleri çıkarıp göz damlalarınızı damlatıp, yüzünüzü yıkamadan, size söylenilen saatte kontrole geliniz. Özellikle ilasik gibi ameliyatlar sonrasında gözün beyaz kısmında kanlanmalar görülebilir. Kendiliğinden haftalar içinde azalarak geçecek olan bu kan lekeleri için ek bir tedavi gerekmemektedir. 

TEDAVİDEN SONRA GÜNLÜK YAŞAMA NE ZAMAN GEÇİLEBİLİR?

Genellikle 1 gün sonrasında normal aktivitelerine başlayabilir, işinize gidebilirsiniz. Ancak işe dönüş süreci yapılan mesleğe göre uzatılabilir (tozlu işler, yoğun ekran karşısında çalışmalar)

Göze herhangi bir şekilde travma, temas olmayacak tüm spor ve sosyal faaliyetlerinizi yapabilirsiniz. Ancak enfeksiyondan korunmak için ilk 1 ay boyunca havuza veya denize girilmemelidir. Sauna ve solaryumdan da bu sürede uzak durulmalıdır.

Kirpik, göz kapağı ve çevresine 10 gün boyunca makyaj yapılmamalıdır.

Göz üzerine baskı uygulanması, göze bastırarak ovuşturma gibi eylemlerden sakının. 

Seyahat etmenizde veya uçağa binmenizde bir sakınca yoktur. 

İlaçlarınızı doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde düzenli kullanmanız önemlidir.

Göz numaralarınız düzelmiş olsa da düzenli doktor muayeneleri ihmal edilmemelidir. 

Özellikle daha önce miyopisi olan hastaların, göz diplerinde miyopiye bağlı özellikler devam ettiği için ameliyat sonrasında da düzenli göz dibi muayenelerini yaptırmaları gereklidir. Ayrıca 40 yaşı geçtiğinizde doğal bir süreç olan yakın görme bozukluğu başlar ve ilerleyen yaşlarda yakın okuma gözlüğü kullanmanız gerekebilir. 

İzleme 9473

Gönderiye yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir! Giriş Yap