KİŞİSEL GELİŞİM NEDİR

Kişisel Gelişim

Kişisel gelişim ömür boyu süren bir süreçtir. İnsanların becerilerini ve niteliklerini değerlendirmelerinin, hayattaki amaçlarını göz önünde bulundurmanın ve potansiyellerini gerçekleştirmek ve maksimize etmek için hedefler belirlemelerinin bir yoludur.

Kişisel gelişim , istihdam edilebilirlik beklentilerinizi artırabilir, güveninizi artırabilir ve daha tatmin edici, daha kaliteli bir yaşama yol açabilecek yaşam hedefleri belirlemeniz için ihtiyaç duyduğunuz becerileri belirlemenize yardımcı olur. Kişisel güçlenmeyi mümkün kılmak için geleceğinizle ilgili, olumlu ve etkili yaşam seçimleri ve kararları vermeyi planlayın. Erken yaşam gelişimi ve aile içinde, okulda vb. erken biçimlendirici deneyimler yetişkinler olarak bizi şekillendirmemize yardımcı olabilse de, kişisel gelişim yaşamın ilerleyen dönemlerinde durmamalıdır. 

Kişisel Gelişiminizi Yönetmek

Kişisel gelişiminizi yönetmek için atmanız gereken birkaç adım vardır;

1. Kişisel Bir Vizyon Geliştirme

Kişisel gelişim sadece eğlence amaçlı olabilir. Ancak çoğumuz, eğer bunu yapmakta bir amacımız varsa, kendimizi öğrenmek ve geliştirmek için motive etmeyi daha kolay buluyoruz. Kişisel vizyonunuzu geliştirmek - birkaç ay veya yıl sonra nerede olmak istediğinize ve neden olduğuna dair net bir fikir - bu amacı geliştirmenin önemli bir parçasıdır.

2. Kişisel Gelişiminizi Planlama

Nerede olmak istediğiniz konusunda net olduğunuzda, oraya nasıl gideceğinizi planlamaya başlayabilirsiniz. Kişisel gelişim planı hazırlamak gerekli değildir, ancak planlama sürecini daha gerçekçi hale getirir.

3. İyileştirme Sürecini Başlatma

Zayıf olduğunuz yönlerinizi geliştirmek için bu alanların üzerinde durmanız gerekmektedir.

4. Kişisel Gelişiminizi Kaydetmek

Kişisel gelişiminizin kaydını tutmak genellikle iyi bir fikirdir. Öğrenme ve gelişiminizdeki temel gelişmeleri, ortaya çıktıkça ve ortaya çıktıklarında yazarak, başarılarınızı daha sonraki bir tarihte yansıtabileceksiniz.

5. Kişisel Gelişim Planlarını Gözden Geçirme ve Revize Etmek

Kişisel deneyiminiz üzerine düşünmek ve ondan ne öğrendiğinizi düşünmek önemlidir. Kişisel gelişim planlarınızın ve gelişim faaliyetlerinizin düzenli olarak gözden geçirilmesi, yaptıklarınızdan öğrenmenizi sağlayacaktır. Ayrıca faaliyetlerinizin sizi hedeflerinize doğru ilerletmeye devam etmesini ve hedeflerinizin veya vizyonunuzun sizinle alakalı kalmasını sağlayacaktır.

 

 


 

İzleme 1002

Gönderiye yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir! Giriş Yap