LİDERLİK BECERİLERİ NASIL EDİNİLİR

LİDERLİK BECERİLERİ NASIL EDİNİLİR ?

Kimse hücrelerine liderlik serumu aldığı için lider olmaz. Lider olmaya çalışmanız gerekir. Liderlik becerilerinden bazılarını zaten geliştirmiş olabilirsiniz. Belki olağanüstü iletişim becerileriniz ya da vizyonunuzun ne olduğu konusunda oldukça net bir fikriniz vardır. Hatta insanları esinlendirme yeteneğiniz bile olabilir. Ama eksik kalan becerileri, bilgi ya da deneyimlerinizi varsa, hemen kolları sıvayıp bunları edinmeye çalışmanın tam zamanıdır.

Lider olma konusunda atak olun

Nasıl nı? İşte size birkaç öneri ile başlayalım :

Bir liderlik kursuna yazılın. Piyasada çok sayıda yönetici yetiştirme programı var, siz özellikle liderler için hazırlanmış olanları seçin. Danışmanlık şirketleri ya da üniversitelerin sunduğu bu programlar belli bir konuya odaklı hafta sonu çalıştayları ya da bir dizi liderlik becerisini kapsayan yıllık programlar olabiliyor. Kullanılan eğitim yöntemleri arasında vaka tartışmaları ve rol oynamadan analitik değerlendirmeyi ya da karar vermeyi geliştiren oyunlara kadar çeşitli teknikler mevcut.

Deneyimlerinizden ders çıkarın. Ancak bunu yaparken de edilgen bir şekilde öğrenmek yerine, stratejik düşünün ve gereksinim duyduğunuz deneyimi nasıl edinebileceğinize odaklanın. Gerçek bir liderlik deneyimi edinmenin yolları :

-Yeni ve sıradışı sorunlara çözüm bulmanız gerektirecek, sizi zorlayacak projelere talip olun. Bu, örneğin çapraz işlevli bir ekibe ya da firma birleşme ve iktisapları üzerinde çalışan bir ekibe katılmak şeklinde olabilir.

-Gözünüzü hep açık tutun. Durumları çeşitli bakış açılarından gözlemlemeye çalışın. Farklı insanların benzer sorunlara nasıl yaklaştığını ve nasıl çözümler geliştirdiğini izleyin.

-Hata yapmaktan korkmayın. Belki de bir iki kez hata yaparak, her zaman başarılı olsanız öğrenebileceğinizden daha fazlasını bu şekilde öğrenebilirsiniz.. Önemli olan hatanızın sorumluluğunu üstlenmeniz ve işleri bir dahaki sefere nasıl daha iyi çözebileceğinizi anlamanızdır.

-Çok çeşitli görevlere katılın, dyrmadan aynı şeyleri tekrarlayıp durmayın.

-Geribildirim kaynakları arayın. Başkalarına yaptıklarınız hakkında ne düşü,ndüklerini sorun. Yapıcı eleştiriye açık olun.

-Dönüşümlü çalışma programlarına katılın. Bu programlar çeşitli rollerde yöneticilik, teknik, iş ve iletişim becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.

 

Doğru bir yönder olun. Yönder liderlik, hakkında bilgi edinmek için harika bir kaynakmış gibi görünebilir, ama elimizde karışık sonuçlar var. Yönderiniz sizin edinmek istediğiniz deneyime sahip olmalı, size gerçekten yardım etmeyi istemeli ve sizinle olumlu bir ilişki geliştirebilmelidir.

Kendinize farklı liderlik tarzlarına uyarlamayı öğrenin. Tüm bu liderlik öğrenme faaliyetlerinden verim almanın anahtarı, aralarında bir koordinasyon oluşturmaktadır. Hangi bilgi, beceri ve deneyimlere gereksinizm duyduğunuzu bilin ve bunları birbiriyle nasıl bütünleştireceğinizi planlayın.

İzleme 771

Gönderiye yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir! Giriş Yap