MÜSTERİ ALGISI NASIL OLUŞTURULUR ?

Müşteri Algısı Nasıl Oluşturulur

Müşteri algısı, müşterilerinizin ürününüzle ne kadar değer ilişkilendirdiğini belirler. Bunu, insanların şirketinizle yaşadıkları deneyimler hakkında anlattıkları hikaye olarak düşünün. Deneyimleri, ürününüzü veya hizmetinizi çevreleyen gerçeklerden farklıysa, müşterilerinizin beklentilerini yeniden düzenlemek ve ürününüzün ihtiyaçlarını karşılama yeteneğini doğru bir şekilde yansıtan algılar oluşturmak için bir strateji geliştirmeniz gerekir.

Anket Müşterileri

Müşterilerinizin mevcut algılarının ne olduğunu öğrenene kadar neyi değiştirmeniz gerektiğini bilemezsiniz. Bu bilginin değeri abartılamaz. Marka, pazar araştırmasından tüketicilerin ürününün veya hizmetin birincil değer özelliği ile olumsuz çağrışımlar yapması markanın imajı için sıkıntılar yaratabilir. Bu durumda alternatif yollar denenerek algı yönetimi yapmak en doğru karar olacaktır.

Temas Noktası Analizi

Temas noktaları, siz ve müşterileriniz arasındaki etkileşimlerdir. Pazarlama parçası veya telefon görüşmesi veya bir satış temsilcisi ile yüz yüze görüşme yoluyla veya hatta müşterilerin bulunduğunuz yerde deneyimledikleri görüntüler ve sesler yoluyla her etki bir temas noktasıdır. Her temas noktası, algıyı etkilemek için bir fırsattır. Temas noktalarınızı ve hedef pazarınızın her bir segmentinin onlarla etkileşim kurma yollarını listeleyin. Bu analiz, müşterilerinizle ilişkilerinizin bir anlık görüntüsünü sağlar. Değerleri iletmek için fırsatlardan tam olarak yararlanmadığınız alanları - boşlukları belirlemek için kullanın.

Bir Strateji Geliştirin

Müşterilerinizin sahip olmasını istediğiniz algıyı tanımlayan bir misyon ifadesi oluşturun. Bu algıyı oluşturmak için gerekli belirli adımları atmak üzere bir strateji geliştirmek için anketlerinizden ve analizlerinizden elde ettiğiniz bilgileri kullanın. Mesajınızı ve hatta belki de ürününüzü nasıl iyileştirebileceğinizi düşünün. Stratejiyi tüm personelinizle paylaşın, böylece herkes aynı fikirde olur ve aynı hedef doğrultusunda çalışır. Tutarlılık, algıyı etkilemede hayati önem taşır.

Bağlan

Polaris Marketing, çevrimiçi Amerikalıların dörtte birinin bir Facebook sayfasına sahip olmanın bir şirketin müşterilerinin söyleyecekleriyle ilgilendiği anlamına geldiğini ve yüzde 51'inin "bir şekilde" hemfikir olduğunu bildirdi. Buna ek olarak, yüzde 9'u kesinlikle katılıyor ve yüzde 33'ü şirketin bir Facebook sayfası olduğunda ürün veya hizmetleri daha yüksek bulduklarını düşünüyor. Bu araştırmanın da açıkça ortaya koyduğu gibi, tüketicilerle etkileşim için fırsatlar yaratan bir şirket, belki de önerdiği şeffaflık düzeyi nedeniyle bu tüketiciler arasında olumlu algılar yaratır ve müşterileriyle ilişkilere odaklanır.

İzleme 823

Gönderiye yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir! Giriş Yap