GÖZ ÇİZDİRME NEDİR? GÖZ ÇİZDİRME KİMLERE YAPILIR?

Göz çizdirme veya refraktif göz cerrahisi gözlük veya lens ihtiyacını en aza indirmek veya yok etmek  için gözün kırma kusurlarını (refraktif kusurlar) düzeltmeye yönelik yapılan bir göz cerrahisidir.

Yirmi yılı aşkın süredir miyop, hipermetrop ve astigmatizma gibi kırma kusurların düzeltilmesinde Refraktif cerrahi teknikleri  dünyada yaygın şekilde uygulanmaktadır. Amerika Birleşik Devletlerinde her yıl 1 milyona yakın kişide refraktif cerrahi prosedürlerine başvurulduğu bilinmektedir.

Temelde kırma kusurlarının düzeltilmesinde aşağıda ki yöntemlere başvurulur;

1. Kornea eğriliği - kırıcılığı değiştirilmesi;  Yapılan işlem göz-kornea yüzeyindedir ve en sık uygulanan araç lazerledir.

2. Göz içi optik sisteminin değiştirilmesi; Bu işlem ya göz içi lens değişimi ile veya ikinci bir göz içi mercek ilave edilmesi ile yapılmaktadır.Yani bir implantasyon söz konusudur.

İlk olarak miyopinin düzeltilmesi için Radiyal Keratotomi olarak bilinen kornea üzerinde derin kesiler yapılarak uygulanan cerrahi yöntemler mevcuttu. Göz çizdirme ismi de bu yöntemden kaynaklanmaktadır.  Zaman içerisinde bu ameliyatların yerini lazerler almaya başladı.    

Bin dokuz yüz seksenlerde kornea üzerinde ilk lazer denemeleri başladı. İlk defa excimer lazer 1983 yılında  kornea yüzeyinin ablasyonunda (buharlaştırma, traşlama) kullanıldı.

Görmeyen insan gözünde 1985 yılında uygulanan excimer lazerin ilk kez miyop kusurunun tedavisinde 1988 yılında Amerika’da uygulandı.   Lazer (LASER) Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation kelimelerinin baş harfleriyle elde edilmiş bir kısaltmadır.

"Excimer" ise excited ve dimer kelimelerinin birleşiminden üretilmiş bir sözcük olup  Argon ve florid gazlarının uyarılması ile elde edilen 193nm ultaviyole ışık veren bir lazerdir. Diğer lazerlerden farklı olarak kornea dokusunu geçmiyor ve termal etki oluşturmuyor. Her atışla 0,25 mikron doku çıkarabilen çok hassas bir teknolojidir. Bu ise 50 mikron olan insan saç telinin kesilmesi için yaklaşık 200 atış yapılması anlamına gelmektedir. 

Günümüzde kırma kusurlarının cerrahi tedavisinde yaygın olarak  excimer ve femtosaniye lazer kombinasyonları kullanılmaktadır.

Video linkinde göz çizdirme ile ilgili bilgiler verilmektedir. 

 

İzleme 2715

Gönderiye yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir! Giriş Yap