GÜVEN NEDİR? NASIL OLUŞTURULUR?

Güven

Güven, kişinin kendine olan inancıdır, kişinin yaşamın zorluklarını karşılama ve başarılı olma yeteneğine sahip olduğu inancı ve buna göre hareket etme isteğidir. Kendinden emin olmak, kişinin yeteneklerine dair gerçekçi bir algı ve bu bilgide kendini güvende hissetmesini gerektirir.

Güveni yansıtmak, insanların güvenilirlik kazanmasına, güçlü bir ilk izlenim bırakmasına , baskıyla başa çıkmasına ve kişisel ve profesyonel zorlukların üstesinden gelmesine yardımcı olur . Aynı zamanda çekici bir özelliktir, çünkü kendine güven diğerlerini rahatlatır.

Güven Nasıl Oluşturulur

Güven doğuştan gelen, sabit bir özellik değildir. Zamanla edinilebilen ve geliştirilebilen bir yetenektir.

Sosyal güven, sosyal ortamlarda uygulanarak geliştirilebilir. Bireyler, içeri girmeden önce herhangi bir konuşmanın yapısını ve akışını gözlemleyebilir ve önceden tartışmak için sorular veya konular hazırlayabilirler.

İnsanlar kendinden şüphe duyduklarında anksiyete artabilir, bu nedenle kendilerini korktukları belirli bir duruma alışmak ve onlara gerçekten kötü bir şey olmayacağına dair güvence verebilir. Ve aktivite pratikle kolaylaşır.

Sosyal bağlamın dışında, kişi kişisel ve mesleki başarılardan bir güven duygusu kazanabilir. Hedefler koymaya ve bu hedeflere ulaşmaya devam etmek, kişinin yetkin ve yetenekli olduğu inancını sağlayabilir.

 

İzleme 944

Gönderiye yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir! Giriş Yap