İŞ BÜYÜTME STRATEJİLERİ

İşinizi Büyütmek ve Genişletmek için Dokuz Strateji

İşletmenin ilk birkaç yılında çoğu şirket hayatta kalmaya odaklanmıştır. Bununla birlikte, işletmenizin büyümesine öncelik vermek, şirketinizin sadece uzun süre dayanma şansını artırmakla kalmayıp aynı zamanda ekonomik refahınıza ve istikrarlı bir finansal geleceğe katkıda bulunma şansını artırmanın en iyi yollarından biridir.

İşinizi basit geçim seviyesinin ötesine taşımak için ne yapabilirsiniz? Onu, hayal ettiğiniz gelir getirici güç merkezine dönüştürmek için ne yapabilirsiniz ? Bir işletmeyi yönetmenin herhangi bir unsuru gibi, deneyebileceğiniz birden fazla büyüme stratejisi vardır.

Mevcut Müşterileri Yeniden Yakalayın

Alma yeni müşteriler işinizi büyütmek için tek yol değildir. Çoğu zaman, zaten sahip olduğunuz müşteriler, satışlarınızı artırmak için en iyi seçeneğinizdir ve araştırmalar, müşteriyi elde tutma oranının iyileştirilmesinin bir şirketin değerini de artırdığını göstermiştir. 1

Sizden zaten bir kez satın almış olan müşterilerin, özellikle olumlu bir müşteri hizmeti deneyimine sahip olmaları durumunda, bunu tekrar yapma olasılıkları daha yüksektir. Tek seferlik müşterilerin iletişim bilgilerini ve alışveriş tercihlerini yakalayın. Ardından, bu bilgileri, onları tekrar müşterilere dönüştürecek pazarlama sistemlerini kurmak için kullanın.

Tavsiye isteyin

Elbette işletmenize yeni müşteriler çekmek asla kötü bir yaklaşım değildir. Bunu yapmanın bir yolu, mevcut müşterilerinizden tavsiye istemektir.

Bu müşteriler zaten hedef pazarınızdır; bu, sosyal veya iş çevrelerindeki insanların da hedef pazarınız olacağı anlamına gelir. Bu, onları yeni müşteriler için güçlü bir erişim noktası haline getirir. 

Bununla birlikte, müşterilerinizin işletmeniz hakkında konuştuğunu varsaymak, müşteri tabanınızı genişletmeyecektir. Cevap vermek zorunda aktif tavsiyeleri aramak . İşletmenizin türüne ve boyutuna bağlı olarak şunları yapabilirsiniz:

Memnun müşterilere, ürünlerinizle veya hizmetlerinizle ilgilenebilecek başka birini tanıyıp tanımadıklarını sorun.

Bir indirim kodu ile yönlendirmeleri teşvik edin.

Müşterileri markanızı sosyal medyada paylaşmaya ve etiketlemeye teşvik edin.

Maliyetlerinizi Tutun

Alt sınırınızı artırmak, işinizi büyütmenin anahtarıdır. Pazardaki payınızı genişletir, ancak maliyetlerinizi artırmaya devam ederseniz, aslında işinize yatırım yapmak veya kar elde etmek için hiç paranız kalmaz.

Bu nedenle, büyümenin yollarını ararken, işinizi yürütmek ve ürünlerinizi veya hizmetlerinizi müşterilere ulaştırmakla ilgili maliyetlere çok dikkat edin. Bu maliyetleri düşürmek, işletmenize büyümesi ve istikrar kazanması için ihtiyaç duyduğu nakit akışını sağlamanın etkili bir yolu olabilir. Maliyetleri düşürmek için iki ana yaklaşım vardır:

Düşük kazançlı ürünleri tasfiye etmek veya düşük performanslı hizmetleri ortadan kaldırmak

Yeni pazarlama ve satış taktikleri ile envanter devir hızınızı iyileştirmek

Pazar Erişiminizi Genişletin

Ürün veya hizmetinizi yeni bir müşteri havuzunun kullanımına sunarak işinizi büyütmenin birkaç yolu vardır.

Yeni bir demografiyi hedefleyin: Ürününüzü ilk hedef kitlenize benzer şekillerde kullanabilecek diğer grupları belirleyin. Yeni bir pazar belirledikten sonra, o pazarı hedefleyen medyada reklam verebilir veya özel pazarlama kampanyaları oluşturabilirsiniz.

Ürününüzün yeni kullanımlarını teşvik edin: Ürün veya hizmetlerinizi kullanmanın yeni yollarını keşfetmek ve tanıtmak, mevcut müşterileri daha fazlasını satın almaya teşvik etmenize olanak tanır. Ürünlerinize farklı nedenlerle ihtiyaç duyabilecek yeni müşterileri çekmenize de yardımcı olabilir.

Tüm bu yaklaşımlar, pazardaki payınızı genişletmenize olanak tanır. Bu sadece satışları artırmakla kalmaz, aynı zamanda iş modelinizi daha istikrarlı hale getirir. Yalnızca bir tür hedef müşteriye güvenmediğinizde, pazardaki değişikliklerden sağ çıkma olasılığınız daha yüksektir.

Ticaret Fuarlarına Katılın

Güçlü bir ticaret fuarı varlığı, işinizi büyütmenize ve kendinizi yerel sektörünüzde bir lider olarak kurmanıza yardımcı olabilir.

Ticari fuarlar, sunduğunuz ürün veya hizmetin türü ile zaten ilgilenen kişileri çeker. Bu size, hedef kitlenizde yer alması garanti edilen büyük bir insan grubuna doğrudan pazarlama fırsatı verir. Ticari fuarlar ayrıca size yüz yüze etkileşim avantajı da sağlar, bu da potansiyel müşterilerle bağlantı kurma ve onları dönüştürme yeteneğinizi artırır.

Ticari fuarlar, sektörünüzdeki diğer işletmelerle bağlantı kurmanıza da olanak tanır. Bu, yeni fırsatlara, promosyon kampanyalarına ve işbirliklerine kapı açar.

Bu diğer işletmelerle çalışmak, yeni müşterilere ulaşmanıza ve kimlik bilgilerinizi ulusal ve hatta uluslararası ölçekte oluşturmanıza yardımcı olabilir ve bunların tümü işinizi büyütmenize yardımcı olabilir.

Niş Pazarı Fethedin

Yeni pazarlara açılmak veya gelir akışınıza yeni hizmetler eklemek istemiyorsanız, tek bir nişe odaklanarak da işinizi büyütebilirsiniz. Bu size "küçük bir havuzda büyük bir balık" olma fırsatı verir.

Niş, dar tanımlanmış bir müşteri grubudur. İhtiyaçları karşılanmayan daha büyük pazarın bir alt kümesini arayın, ardından bu karşılanmamış ihtiyaçları sürekli olarak yüksek ve erişilebilir bir düzeyde karşılamaya odaklanın.

Ürün veya Hizmetlerinizi Çeşitlendirin

İşinizi çeşitlendirme yoluyla büyütmenin anahtarı benzerlikler üzerine inşa etmektir. İki şeyden birini yapmak istiyorsunuz:

Halihazırda hizmet verdiğiniz müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayan, halihazırda sattıklarınızla ilgili ürün / hizmetlere odaklanın.

Mevcut müşterilerinizle benzer ihtiyaçlara ve özelliklere sahip yeni pazar segmentlerine odaklanın.

Örneğin, bir sanatçı çerçeveler ve çerçeveleme hizmetleri de satabilir. Yaz aylarında dağ bisikleti kiralayan bir işletme, kış mevsiminde kayak ve kar ayakkabısı kiralamaya geçebilir. Zaman içinde küçük değişiklikler uygulamak, ürünlerinizi çeşitlendirmenize ve işletmenizi aşırı büyütmeden yeni müşterilere ulaşmanıza olanak sağlayabilir. 

Franchising Fırsatları Geliştirin

Başarılı bir işiniz varsa ve başkalarının sizin başarınızı kopyalamasını sağlayan bir sistem geliştirebiliyorsanız, franchising işinizi büyütmenin hızlı yolu olabilir.

Bir franchise oluşturmak için, iş modelinizi, sürecinizi ve markalamanızı, markalı ürünlerinizi ve hizmetlerinizi işletmenizle aynı ad altında kendi lokasyonlarında satan franchise alanlara lisanslarsınız. Bu, pazar erişiminizi yeni konumlara genişletmenize, daha geniş ad tanıma oluşturmanıza ve franchise lisanslarından ve konumlarından yeni gelir oluşturmanıza olanak tanır.

Dışa Aktarmayı Genişlet

Uluslararası pazarlara açılmak, işletmenizin alt satırında da güçlü bir destek olabilir.

Franchising gibi, bu, çeşitli coğrafi konumlarda yeni müşterilere erişerek işinizi büyütmenin bir yoludur. Ancak, aynı zamanda büyük bir zaman ve kaynak taahhüdü gerektirir.

Birden çok ülkedeki ticaret ve gümrük yasalarının kısıtlamalarıyla uğraşmanız gerekeceğinden, uluslararası alanda büyümek yasal olarak karmaşık olabilir. Ürününüze ve ihracat yapmak istediğiniz ülkeye bağlı olarak bir ihracat lisansına da ihtiyacınız olabilir. 6  Bununla birlikte, zamanınız ve kaynaklarınız varsa, ürününüzü ihraç etmek, daha önce erişilemeyen pazarlara doğru büyümenizi sağlar ve büyüme için büyük fırsatlar yaratır.

İşletmeniz İçin Doğru Büyüme Stratejisini Seçin

Doğru büyüme stratejisini bulmak, işletmenizin bulunduğu aşamaya ve şu anda sahip olduğunuz kaynaklara bağlıdır. Para, zaman, uzmanlık veya personel gibi neye yatırım yapmanız gerektiğini, mevcut pazarınızı, iş hedeflerinizi ve müşterilerinizin çıkarlarını düşünün.

Her strateji her işletme için doğru olmayacak veya her işletme sahibine hitap etmeyecektir.

İşletmenize ve koşullarınıza uygun bir veya iki fikir seçin.

Bu stratejiye göre yeni bir iş planı oluşturun.

Büyüme, giderler ve gelir için kriterler belirleyin.

İlerlemenizi izlemek için bu karşılaştırmaları düzenli olarak izleyin.

Muhtemelen büyümeyi hemen yaşamayacak olsanız da, planınızı sistematik ve tutarlı bir şekilde uygulamaya devam ederseniz ilerleme göreceksiniz. Ve bir strateji işe yaramazsa, geri adım atmaya, yeni bir plan oluşturmaya ve tekrar denemeye hazır olun.

İzleme 1117

Gönderiye yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir! Giriş Yap