İYİ LİDERLERİN İHTİYAÇ DUYDUĞU BECERİLER

İyi Liderlerin İhtiyaç Duyduğu Beceriler

Liderler için özellikle önemli olan çok sayıda geniş beceri alanı vardır.

Bunlar stratejik düşünme, planlama ve teslimat, insan yönetimi, değişim yönetimi, iletişim ve ikna ve etkilemeyi içerir.

1. Stratejik Düşünme Becerileri

Belki de bir liderin ihtiyaç duyduğu en önemli beceri - ve liderleri yöneticilerden gerçekten ayıran şey - stratejik düşünebilmektir.

Bu, basit bir ifadeyle, nerede olmak istediğinize dair bir fikre veya vizyona sahip olmak ve bunu başarmak için çalışmak anlamına gelir.

En iyi stratejik düşünürler büyük resmi görürler ve yan sorunlar ya da küçük ayrıntılarla dikkatleri dağılmaz. Tüm kararları muhtemelen ' bu beni olmak istediğim yere yaklaştırıyor mu? '

Elbette, zorlayıcı bir vizyon yaratabilmelerinin yanı sıra, bunu takipçilerine etkili bir şekilde iletebilmeleri de gerekir; bu nedenle, iletişim becerileri de liderler için hayati önem taşır.

2. Planlama ve Teslimat Becerileri

Bir lider olarak kişisel olarak organize olmak ve motive olmak önemli olsa da  bu alanlar hakkında daha fazla bilgi için organizasyon, planlama ve uygulama yapabilmek belki daha da önemlidir.

Bu alanlar temel yönetim becerileridir, ancak en iyi liderler de ellerini bunlara çevirebilir. Dünyadaki en iyi vizyon, onu gerçeğe dönüştürme planı olmadan işe yaramaz.

Bu nedenle, stratejik düşünmenin yanı sıra, hem vizyonunuzu hem de stratejinizi gerçekleştirmek için gerekli olan organizasyon ve eylem planlamasına gidin. Proje yönetimi ve proje planlama da hem yöneticiler hem de liderler için yararlı becerilerdir. İyi bir risk yönetimi, işlerin yanlış gitmesini önlemenize ve ne zaman yaptıklarını yönetmenize yardımcı olmak için de önemlidir.

3. İnsan Yönetimi Becerileri

Takipçiler olmadan lider yoktur. Bu nedenle liderler, başkalarıyla bire bir ve grup temelinde çalışma becerilerine ve çok çeşitli durumlarla başa çıkmak için cephaneliklerinde bir dizi araca ihtiyaç duyarlar.

Özellikle, liderlerden takipçilerini hem doğrudan hem de Motive Edici Bir Ortam Yaratmak yoluyla motive etmeleri ve teşvik etmeleri beklenir .

Yeni liderlerin ustalaşması gereken ilk becerilerden biri, nasıl yetkilendirileceğidir. Bu, birçok insan için zor bir beceridir, ancak iyi yapılırsa, yetkilendirme ekip üyelerine sorumluluk ve liderlik tadı verebilir ve motive olmalarına yardımcı olabilir. İş yüklerini dengelemek ve herkese onların gelişmesine yardımcı olacak fırsatların verilmesini sağlamak da dahil olmak üzere bir ekip içindeki işi devretmenin başka zorlukları da vardır.

Hem liderlerin hem de yöneticilerin bir takımın nasıl kurulacağını ve yönetileceğini anlamaları gerekir. Nasıl etkili bir şekilde işe alınacaklarını bilmeleri ve indüksiyon süreçleriyle insanları “işe almaları” gerekir. Ayrıca, hem düzenli olarak hem de performans yönetiminin önemini anlamaları ve düşük performansı yönetmeleri gerekir.

4. Değişim Yönetimi ve Yenilik Becerileri

Değişim yönetimi, insan yönetimi ve iletişimi için garip bir yol arkadaşı gibi görünebilir, ancak liderlik genellikle değişim zamanlarında özellikle önemlidir.

Bir organizasyona süreç boyunca liderlik etmek için bir liderin değişim yönetimini anlaması gerekir. Örneğin, değişim yönetimi, zorlayıcı bir vizyonun yaratılmasını ve iletişimini gerektirir. Aynı zamanda, değişimin kesin bir şekilde ileriye götürülmesini ve organizasyonun çok kısa bir süre içinde geri dönmemesi için liderliğin bunu 'kalıcı hale getirmesini' gerektirir.

5. İletişim Becerileri

İletişim becerileri herkes için önemliyken, liderler ve yöneticiler belki de onlara daha çok ihtiyaç duyuyor. Bu beceriler, liderliğe özgü olmayan genel kişilerarası becerilerdir, ancak başarılı liderler iletişim kurarken yüksek düzeyde beceri gösterme eğilimindedir.

İyi liderler , son derece iyi dinleyiciler olma eğilimindedirler , aktif olarak dinleyebilirler ve iyi sorgulayarak bilgiyi ortaya çıkarabilirler . Ayrıca, saldırganlık yapmadan ama kesin bir şekilde fikirlerini belirtmelerini sağlayan yüksek düzeyde iddialılık göstermeleri muhtemeldir . Akranları veya astları, başkalarıyla iyi ve güçlü ilişkiler geliştirmek için hızlı ve etkili bir şekilde nasıl ilişki kuracaklarını bilirler . Bu beceriler , insanların bir lideri takip etmek istemesine neden olan karizmayı , o 'parlaklık' kalitesini inşa etmeye yardımcı olmak için bir araya gelir .

Liderlerin ayrıca kişisel performansla ilgili görüşlerini yıkıcı olmaktan çok yapıcı olacak şekilde başkalarına nasıl verebileceklerini bilmeleri ve başkalarının onlar hakkındaki fikirlerini de duymaları gerekir.

Genellikle etkili konuşmada çok iyidirler , resmi bir sunumda veya Yönetim Kurulu toplantısında veya gayri resmi bir toplantıda veya rahat bir koridor sohbetinde fikirlerini ifade etmede eşit derecede yeteneklidirler. Ayrıca, zor durumlarda , genellikle zaman içinde pratik yaparak iletişim kurma becerilerini geliştirdiler.

6. İkna ve Etkileme Becerileri

Son olarak, liderler için özellikle önemli olan belirli bir iletişim alanı, başkalarını ikna edip etkileyebilmektir.İyi liderler bunun için bir dizi araç kullanır. İkna ve Etkileme ve İkna Becerilerini Geliştirme bunlardan birkaçıdır..

Liderlerin ayrıca, başkalarının nasıl davrandığını anlamalarına ve olumlu etkileşimler yaratmalarına yardımcı olacak araçlara ihtiyaçları vardır. İlk adım olarak, duygusal zeka, liderlerin sahip olması gereken başka bir hayati niteliktir ve muhakkak geliştirilmelidir.


 

İzleme 650

Gönderiye yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir! Giriş Yap