KİŞİSEL GELİŞİM İÇİN BECERİ, İPUÇLARI VE ÖRNEKLER

Kişisel Gelişim için Beceri, İpuçları ve Örnekler

Kişisel gelişim, kendinizi geliştirmek için geliştirdiğiniz herhangi bir beceriyi, duygularınızı, düşüncelerinizi veya davranışlarınızı içerebilir. Hangi becerileri geliştirmek istediğiniz gerçekten önemli değil; kişisel gelişimin anahtarı, doğru adımları atmaktır, takip ettiğiniz hedefe ulaşmanızı sağlamaya yardımcı olan adımlar.

1-Hangi kişisel gelişim becerilerini geliştirmeniz gerektiğini bulmakla başlayın. Herhangi bir kişisel gelişim stratejisindeki ilk adım, zamanınızı en iyi şekilde nasıl kullanacağınızı belirlemektir. Kodlayıcı olmayı planlamıyorsanız kodlamayı öğrenmek veya ağırlık kaldırıcı olmayı planlamıyorsanız 400 pound bench press yapmayı öğrenmek çok az mantıklıdır. Bunlar hobiler olabilir, ancak kişisel gelişim daha çok hedeflerinize ulaşmak için beceriler geliştirmekle ilgilidir . Bu yüzden kendini yansıtmak için biraz zaman ayırmak iyidir . (Eğer refah hedefinizse, bu sağlık testini yapın hangi becerileri geliştirmeniz gerektiğini görmek için.)

2-Girişimci düşünceyi geliştirin. Girişimci olsanız da olmasanız da, herkes bir girişimci gibi düşünmeyi öğrenmekten faydalanabilir. Neden? Çünkü girişimciler yenilikçidir, olası tüm sonuçları planlamada iyidir ve başkalarının vizyon veya hayallerini benimsemesini sağlamakta yeteneklidir. Ve belki de kişisel gelişim için daha da önemlisi, her türlü duruma uyarlanabilir olma eğilimindedirler.

3-Büyüme zihniyetini geliştirin  Ancak bu sorunlu olabilir çünkü  hata yapma korkumuz  bizi zorluklardan ve yeni deneyimlerden - büyümemize, önemli şekillerde kendimizi geliştirmemize ve arzuladığımız hayatı yaratmamıza yardımcı olacak deneyimlerden - kaçınmaya yönlendirebilir. Büyüme zihniyetimiz varsa, zorluklar ararız çünkü öğrenmeye ve büyümeye zeki hissetmekten veya ne yaptığımızı bilmekten daha çok değer veririz. Bu nedenle, büyüme zihniyetine sahip olanlar yeni becerileri daha kolay geliştirirler: Yapabileceklerine inanırlar ve bu yüzden gerçekten çalışırlar.

4-Kendi kendine yatıştırıcı mekanizmanızı geliştirin. Yüksek düzeyde stres sadece sağlığımız ve refahımız için kötü değildir, aynı zamanda kişisel gelişim hedeflerimizi etkili bir şekilde takip etmemizi ve bu hedeflere ulaşmamızı engelleyebilir. Etkili, uzun süreli stres azaltıcı stratejiler öğrenerek, vücudunuz ve zihniniz kendinizi geliştirmeye çalışırken ortaya çıkan kaçınılmaz zorluklarla başa çıkmak için daha donanımlı olacaktır.

5-Esneklik , dayanıklılık, yere serildikten sonra hızla geri dönmenize yardımcı olan süper önemli bir beceridir. Bu başarı için en önemli becerilerden biridir çünkü başarısız olduğumuzda denemeye devam etmezsek hiçbirimiz bir şey başaramayacağız. Duygu düzenleme, farkındalık ve pozitiflik gibi becerileri geliştirerek direnç geliştirebiliriz .

6. Değer pusulanızı geliştirin. Temel değerlerimizle yaşamak her zaman kolay değildir . Ancak kişisel değerlerimizi takip etmeden yaşadığımızda kolayca kaybolabiliriz. Birden "uyanabilir" ve olmak istediğimiz ya da olmak istediğimiz yerde olmadığımızı fark edebiliriz. Bu nedenle, kişisel değerlerimizle uyumlu kalmak çok önemlidir.

7- Kişisel gelişim planı oluşturun. İyi bir kişisel gelişim planı, tüm bu faktörleri dikkate alır - NE, NASIL, NEDEN ve NE ZAMAN. 

Hangi becerileri geliştireceksiniz?

Onları nasıl inşa edeceksiniz?

Onları neden inşa edeceksiniz?

Ve onları ne zaman inşa edeceksin?

8-Kişisel gelişime yönelik ilerlemenizi kaydedin. Kişisel gelişim hedeflerimize doğru ilerlerken ilerlememizi takip etmek, doğru yolda olduğumuzdan emin olmanın anahtarıdır. Rotamızdan çıkarsak durup farklı bir yöne gidebiliriz.

9. Kendinizi yeni yollarla geliştirmeye devam edin. Bilim açıktır: Kendimizi ne kadar çok geliştirirsek, becerilerimiz o kadar geniş ve daha fazla başarı elde etme eğilimindedir. Bu yüzden yeni duygusal beceriler öğrenmeyi deneyin veya yeni beceriler geliştirmek için bazı etkinlikler yapın. Hayatınızı değiştiren bir şey öğrenebilirsiniz.

İzleme 1425

Gönderiye yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir! Giriş Yap