LAZER İLE GÖZ ÇİZDİRME AMELİYATI OLAN HASTALARIN MEMNUNİYET ORANI NEDİR?

Gözlük veya lenslerden kurtulmak için lazer ameliyatı olan hastaların ne kadarı sonuçlarından memnun kalmıştır?

Lazer göz ameliyatı olanlar memnun mu?

Yirmi yıl süresince (1988 ile 2008 arası) LASIK (Ekzimer lazer, Lazer ile göz çizdirme) cerrahisi geçirmiş hastalara ait bilgilerin dahil edildiği ve 2915 atıf yapılmış çalışmalar tarandı. LASIK sonrası hasta memnuniyetinin ve yaşam kalitesinin araştırıldığı 19 makale bunların arasından değerlendirilmeye alındı. Toplamda 2198 olgunun değerlendirildiği bu çalışmalarda ortalama hasta memnuniyeti LASIK sonrasında %95.4 oranında bulundu.

Bu incelemeye dayalı olarak, dünya çapında, hastaların ortalama % 95.4 'ü gözlükten kurtarma ameliyatları sonucundan memnun kalmıştır.

On milyonların üzerinde dünya çapında uygulama, 10 yılın üzerinde yapılan çalışmalar ve teknolojideki yenilikler Refraktif Lazer Göz Cerrahisini en başarılı elektif girişim kategorisine yerleştirmiştir.

Göz dışı diğer cerrahi elektif işlemler için hakemli dergilerde yayınlanan hasta memnuniyeti oranları karşılaştırılmış ve Lazer göz cerrahisine bağlı hasta memnuniyetinin daha yüksek olduğu bulunmuştur.

Hasta memnuniyet oranı LASIK cerrahisinde %87-%100, botoksda %80-95, meme küçültmede %67-97, meme büyütmede %70-98, rinoplastide (burun) %75-93,8, yüz gerdirmede %94, kaş kaldırmada %74-84, liposuction 'da %80-%85 ve abdominoplastide %77-90 oranları bildirilmiştir.

Sonuç olarak doğru hasta seçimi, doğru teknoloji ve deneyim ile lazer göz ameliyatlarındaki başarı ve hasta memnuniyet oranları artmaktadır.

 

İzleme 3879
  • Evet görüldüğü üzre en az %95 üzerinde hasta lazer göz ameliyatı sonrasında işlemden memnun kalmaktadır. Memnun kalmayan küçük oranda ise memnuniyetsizlik nedenleri çeşitlidir. Bunlara numaralarda kısmi kalmalar ve geri dönmeler, ışık etrafında harelenmeler, kuru göz gibi şikayetleri örnek göstere biliriz.

  • Göz çizdirme ameliyatından sonra hasta memnuniyeti yüksek olduğunu anlıyoruz peki memnun olmayan hastalar neden memnun olmuyor?

Gönderiye yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir! Giriş Yap