Patika bağımlılığı

'Patika bağımlılığı' karmaşık sistemler sözlüğünde verdiğiniz kararların ve attığınız adımların bir sonraki kararı-adımı geri dönüşsüz olarak etkileyeceği ve son çıktının bu etkilerin sonucunun toplamı olacağını ifade eder. Çoğu zaman kendi kararlarımızı verecek güce sahipken zaman zamanda başkalarının kararları üzerine geleceği şekillendiririz. Her patikanın bir sonraki patikanın seçimi ve sonuçları üzerinde etkisi vardır ve geri dönüşlerin maliyetleri oldukça yüksek olabildiği gibi ulaşılacak son nokta çok ödüllendirici de olabilir. Patika bağımlılığının ne kadar dirençli olabileceğini, bu konuda yazılmış bir makaleyi paylaşarak somutlaştırmak istedim.

Roma İmparatorluğu hüküm sürdüğü zaman diliminde 80.000 km yol inşası yaparak, yeni ekonomi ağlarının ve yerleşim yerlerinin oluşmasını sağlamıştır. Araştırmacılar Roma İmparatorluğu sınırları içinde inşa edilmiş yolların haritasını günümüzün ekonomik aktivitelerinin yoğun olduğu bölgelerle çakıştırmak amaçlı 2 gösterge kullanıyorlar. Bunlar nüfus ve gece ışıklarının yoğunluğu. Aşağıda resmini bulacağınız bu çalışmada sarı renklerle gösterilen İmparatorluğun sınırları içinde kırmızıyla çizilmiş karayollarını görebilirsiniz. Harita çok açık bir şekilde Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da modern ekonomik faaliyetlerin 1500 yıl önce belirlenmiş rota üzerinde olduğunu ispatlıyor. Teknolojik ve ekonomik gelişimin bu bölgelerde Romalıların ayak izlerini takip ettiği bir gerçek.  

Patika bağımlılığının, alacağımız kararlar üzerindeki olası etkilerini düşünmenin önemini ve geleceği nasıl şekillendirebileceğini gösteren bu çalışmanın kaynağı

https://voxeu.org/article/roman-roads-and-persistence-development

 

 

 

 

İzleme 99

Gönderiye yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir! Giriş Yap